Zapojení systémů potřebných pro odstraňování materiálů ze sila Pile Fuel Cladding v Sellafieldu (PFCS) bylo dokončeno. Demonstrační odstraňování odpadu je naplánováno na konec tohoto roku a plnohodnotný provoz má začít v roce 2020.

jaderná energie - V Silu jaderného paliva Sellafield bylo instalováno zařízení na vyhledávání odpadu - Zprávy (Sellafield PFCS retrieval modules March 2019 Sellafield Ltd) 1
Šestice ocelových dveří u sila Pile Fuel Cladding (Zdroj: Sellafield Ltd)

Vybavení se skládá z devíti kovových modulů. Ty jsou zapojeny tak, aby bezpečně odstranily pevný radioaktivní odpad z 18 m vysokých uzamčených kobek, které byly původně využity na uložení radioaktivního materiálu a jeho separaci od životního prostředí.

Kevin Brown, ředitel programu PFCS ve společnosti Sellafield Ltd, sdělil: „Týmy jsou neuvěřitelně hrdé na dokončení jedné z nejkomplexnější výzvy v historii zařízení. Otevřeli jsme budovu, která je navržena tak, aby byla vždy těsná a vytvořila tak způsob, jak se zbavit odpadů. Po letech intenzivního plánování, příprav a investic jsou zde vyhledávací moduly, umístěny kousek od Pile Fuel Cladding Silo. Jedná se o skvělou práci všech účastníků tohoto projektu.“

Moduly byly vyrobeny a testovány společností Babcock ve skotském městě Rosyth. Následně byly převezeny do lokality Sellafield, kde byl pro jejich manipulaci použit jeřáb o nosnosti 500 tun. Ten je postavený 15 metrů nad zemí. První moduly, známé jako přepravní kontejnery radioaktivního odpadu, byly přemístěny na své místo poblíž části 5, kde má probíhat první vyhledávání a nakládání s odpadem.

Šest dveří z nerezové oceli o hmotnosti 12,4 tun bylo osazeno do 40 tunových, devět metrů širokých ocelových rámů na jedné straně budovy. Tyto dveře, navržené pro otevírání uzamčených částí budovy, budou přístupovým bodem pro radioaktivní odpad. Pomocí nichž bude také odpad bezpečně vyzvednut ze sila.

K odstranění radioaktivního odpadu bude využit jeřáb, který jej bude přemisťovat přes otvor na straně sila, následně bude odpad spuštěn na zem a vyčištěn, zakonzervován opět otvorem vyvezen ze speciálně navrženého ocelového boxu. Tyto boxy budou následně použity pro uložení radioaktivního odpadu v zařízení, které se nyní v této lokalitě staví.

Práce jsou zajištěny ve spolupráci s americko-britskými společnostmi v rámci společného podniku, nazvaného Bechtel Cavendish Nuclear Solution.

„Spolupráce se společnostmi Bechtel a Sellafield Ltd na důležitém strategickém národním projektu je nastavena tak, aby Sellafield disponoval nástroji, potřebnými k urychlení snížení rizika v této oblasti,“ sdělil Paul Smith, výkonný ředitel jaderných služeb společnosti Cavendish Nuclear.

Původní sila na radioaktivní materiál byla vyrobena v letech 1950 až 1951. Tato sila jsou 21 metrů vysoká a uvnitř je schováno šest extrémně vysokých kontejnerů na radioaktivní odpad. V polovině 90. let byly sila na konci původně plánované životnosti. Stejně jako každá jiná budova, stavěná v 50. letech, vyžaduje i tato konstrukce údržbu a opravy. Program vylepšení byl dokončen k zajištění pokračování ukládání odpadu před dalším úkolem dlouhodobého programu: Zajištění přečištění odpadu a jeho uložení do kompaktních ukrytých jednotek. PFCS má více jak 3200 krychlových metrů středně aktivního odpadu.

Silo obsahuje materiály pokrytí paliva, odstraněné z použitých palivových souborů v prvních elektrárnách používaných ve Spojeném království, ve Windscale a Chapelcross. Ozářené pokrytí jaderného paliva bylo odstraněno předtím, než byly palivové soubory přepracovány ke znovuzískání uranu a plutonia, které použité palivo obsahuje a může být nadále použito pro mírové účely společného podniku jaderné energetiky a zbrojního jaderného průmyslu ve Spojeném království v 50. a 60. letech.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..