Americké ministerstvo energetiky spustilo univerzální projekt rychlého testovacího reaktoru. Ten poskytne dodatečnou kapacitu testování materiálů pomocí rychlých neutronů. Tato technologie pomůže vývoji pokročilých jaderně reaktorových technologií. Univerzální testovací reaktor (VTR) by měl být dokončený do roku 2026.

jaderná energie - USA spouští projekt testovacího reaktoru - Zprávy (Prism plant GEH) 1
Reaktorový systém PRISM společnosti GEH (Zdroj: GEH)

Americké ministerstvo energetiky (DOE) sdělilo, že testovací kapacita, poskytující rychlé neutrony, může pomoci zemi naplnit jejich cíle vývoje pokročilých technologií jaderných reaktorů. Tato zařízení jsou stále dostupná celosvětově pouze v několika lokalitách. Spojené státy takovou technologii neprovozovaly už 20 let. To znamená, že američtí vývojáři nemají schopnosti k zajištění urychleného testovacího ozařování, potřebného k vývoji jiných, než lehkovodních pokročilých reaktorových konceptů. VTR může poskytnout reaktorový zdroj rychlých neutronů, potřebný pro testování pokročilých reaktorových technologií, paliv a podobných materiálů.

Zákon o nasazení energetických jaderných inovací, uzákoněný v září 2018, nařizuje DOE vyvíjet reaktorové technologie poskytující zdroje rychlých neutronů pro testování pokročilých jaderných reaktorů, paliv a materiálů a realizovat program zvyšování kapacity vývoje nových reaktorových technologií prostřednictvím vysoce výkonných výpočetních a simulačních technik. Spuštění VTR bylo oznámeno 28. října sekretářem DOE, Rickem Perrym, během tiskové konference společně s výkonným ředitelem mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), Fatihem Birolem.

Perry sdělil, že VTR byl klíčovým krokem implementování přístupu „revitalizace a rozšíření“ amerického jaderného průmyslu, jak smýšlí prezident Donald Trump.

„Tento špičkový pokročilý jaderný reaktor dává americkým společnostem schopnosti, které nyní chybí k provádění pokročilých technologií a testovacích paliv bez nutnosti zadávat zakázky konkurentům v Rusku a Číně,“ dodal.

VTR odstraní „mezery ve výzkumu“ a „dramaticky“ urychlit vývoj a kvalifikaci pokročilých reaktorových technologií reaktorů. Také bude důležitý pro vytváření nových paliv, materiálů, instrumentace a senzorů, sdělilo DOE.

„Disponovat touto domácí kapacitou je kritické pro naše národní zabezpečení a schopnost znovu vyzvednout celosvětové vůdcovství v oblasti pokročilých reaktorových technologií,“ sdělil Ed McGinnis, hlavní náměstek tajemníka amerického ministerstva energetiky.

Národní laboratoře Idaho již předtím vybraly projekt PRISM společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) pro podporu programu VTR a jako subdodavatel práce byla vybrána společnost Bechtel. Systém pokročilého návrhu VTR je založený na rychlém reaktoru chlazeném tekutým sodíkem. Ministerstvo energetiky prvního března sdělilo, že nyní bude pokračovat ve svém koncepčním návrhu reaktoru, který může být dokončen již v roce 2026.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..