Ukrajinský prezident Petro Poroshenko zdůraznil 4. března důležitost jaderné energetiky v energetickém mixu země, také vyzdvihl význam při snižování nezávislosti na dovozu zemního plynu. Poroshenko hovořil během jeho pracovní cesty do regionu Mykolaiv, kde Južnoukrajinská jaderná elektrárna a přečerpávací zařízení Tashlyk (PSP) tvoří tamější energetický komplex.

jaderná energie - Ukrajinský prezident vyzdvihuje roli jaderné energetiky - Zprávy (Poroshenko at the South Ukraine NPP Ukrainian President s office) 1
Poroshenko v Južnoukrajinské jaderné elektrárně (Zdroj: Ukrainian President’s Office)

Ukrajina komerčně provozuje 15 jaderných bloků ve čtyřech elektrárnách, a sice Chmelnická, Rovno, Južnoukrajinská a Záporožská. Všechny jsou provozované státní společností Energoatom. Celková produkce za rok 2016 byla 165 TWh, přičemž 4 TWh byly vyvezeny do Evropy. Výroba v roce 2016 byla zajištěna ze 49 % jadernými elektrárnami (81 TWh), z 37 % uhelnými elektrárnami (61 TWh). 10 TWh bylo vyrobeno plynovými a 9 TWh vodními zdroji. V roce 2017 však jaderná energetika zajišťovala 55 % výroby země.

„Myslím, že stávající role inženýringu jaderné energetiky, zejména v minulých 4 až 5 letech, kdy jsme zvyšovali podíl jaderné energetiky v energetickém mixu na 60-61 %, znamená masivní příspěvek jaderné energetiky do státního diverzifikovaného systému energetiky,“ sdělil Poroshenko, podle prohlášení vydaného kanceláří. Dodal: „Rád bych poděkoval vědcům zabývajícím se energetickým zabezpečením a diverzifikací energetiky země. Děkuji, skvělá práce.“

Vláda považuje stavbu dalších jaderných elektráren, zejména v zařízení Tashlyk PSP a poblíž vodní elektrárny Dniester, za prioritu a dodal: „Navíc to zvýší podíl jaderné energetiky v ukrajinské ekonomice a zajistí tak její vyšší míru konkurenceschopnosti.“

V osamoceném prohlášení o návštěvě Poroshenka, poznamenal Energoatom, že v komplexu Južnoukrajinské elektrárny jsou dohromady využívány jaderné, vodní a přečerpávací zdroje energie. Komplex se skládá z Južnoukrajinské jaderné elektrárny, Aleksandrovské vodní elektrárny a přečerpávacího zařízení Tashlyk PSP. Každoročně tento komplex, umístěný poblíž druhé nejdelší řeky na Ukrajině, produkuje 17 až 20 TWh elektřiny. Toto množství odpovídá 10 % výroby elektřiny na Ukrajině a přibližně 20 % výroby z jaderných elektráren.

V srpnu 2017 byla schválena vládní energetická strategie do roku 2035. Ta byla vypracovaná ministerstvem energetiky. Podlé této strategie má jaderná energetika dodávat 50 % elektřiny, 25 % vyprodukují obnovitelné zdroje energie a vodní energetika dodá 13 %. Ostatní elektřina bude zajištěna konvenčními elektrárnami na fosilní paliva.

Ukrajina v listopadu minulého roku pořádala mezinárodní fórum udržitelné energetiky, UNICE. Jednalo se již o 9. ročník této konference. Yuliya Pidkomorna, zástupkyně ministra energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny, hovořila během konference ohledně jaderných elektráren. Jaderný sektor je nejdůležitějším energetickým sektorem země. Sdělila, že ministerstvo „vždy poskytovalo a bude poskytovat podporu projektům jaderného sektoru“.

Jeden z výzkumů, jak poznamenala, mezi Ukrajinou a mezinárodními partnery zahrnuje pojistnou smlouvu se společností Overseas Private Investment Corporation zakládající instituce americké vlády vyvíjející finanční infrastrukturu pro centrální ukládací zařízení na ukládání paliva poblíž Černobylské jaderné elektrárny. Ukrajina dováží většinu jejich jaderného paliva (69,2 % v roce 2017) od Ruského výrobce, společnosti TVEL. Použité jaderné palivo z jejich tří jaderných elektráren je také odesíláno do Ruska. Americká společnost Westinghouse v listopadu minulého roku ohlásila výrobu jejich jaderného paliva pro reaktory VVER-1000. Některé palivové soubory byly již zavezeny do Južnoukrajinské jaderné elektrárny. Palivové soubory jsou vyráběny ve švédském závodě Västerås, provozovaném dceřinou společností amerického Westinghousu.

Kabinet ministra také schválil studii proveditelnosti výstavby dvou nových jaderných bloků v Chmelnické jaderné elektrárně. Jiný příklad pro jaderné politiky je projekt „energetického mostu,“ který umožní zemi začít dodávat elektřinu do rozvodné sítě Evropské Unie od začátku tohoto roku. Ukrajinsko-evropský „energetický most“ bude propojovat druhý blok Chmelnické jaderné elektrárny s energetickým ostrovem Burshtyn a propojí je s energetickými trasami do Rzeszów v Polsku a Albertirsa v Maďarsku.

V červnu minulého roku na shromáždění evropských provozovatelů rozvodných sítí (ENTSO-E) podepsal generální ředitel provozovatele národní přenosové sítě Ukrenergo, Vsevolod Kovalchuk, dohodu o podmínkách budoucího přístupu Ukrajiny do evropské rozvodné sítě. Plná integrace ENTSO-E je plánovaná na rok 2025.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..