Využití belgických jaderných elektráren společnosti Engie vzroste tento rok na 78 % z 52 %, úrovně, které bylo dosaženo minulý rok, podle veřejného prohlášení společnosti. Očekává se, že v roce 2020 tento podíl vzroste na 79 % a v roce 2021 až na 93 %, dodali.

jaderná energie - Společnost Engie předpovídá provoz belgických jaderných elektráren i v letech 2019 až 2021 - Zprávy (Doel plant Electrabel) 1
Jaderná elektrárna Doel (Zdroj: Electrabel)

To nastane i přes nová odstavení prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Doel a prvního bloku elektrárny Tihange, sdělili a dodali, že tyto bloky už nebudou v příštím roce v provozu.

Prostřednictvím jejich dceřiné společnosti Electrabel provozuje francouzská společnost sedm jaderných reaktorů v belgických elektrárnách Doel a Tihange s celkovým instalovaným výkonem 5,9 GW elektrických. Neplánovaná odstávka jaderných elektráren vedla ke ztrátě 200 milionů euro (5,14 miliardy kč) v belgických, nizozemských i lucemburských provozech, dodali.

„Jaderný podnik zaznamenal velmi významné snížení díky nepředpokládaným odstavením, vedoucím k velmi nízké provozuschopnosti v roce 2018, kdy dosáhly elektrárny koeficientu využití pouze 52 %. Kvůli tomu poklesly také ceny,“ sdělila tak finanční zpráva a prohlášení společnosti.

V roce 2018 vzrostly příjmy společnosti Engie o 1,7 % na 60,6 miliard euro a hlavní výnosy vzrostly o 0,4 % na 9,2 miliardy euro (236 miliard Kč), avšak stávající provozní příjem se snížil o 0,9 % na 5,1 miliard euro (131 miliard Kč), a čistý profit se snížil na 1 miliardy euro (25,66 miliardy Kč) z hodnoty 1,3 miliardy euro (33 miliard Kč) kvůli prodlouženému odstavení belgických jaderných elektráren.

Hodnota obchodů, vyjma jaderných elektráren, dosáhla 76% nárůstu dle zprávy EBITDA. Toho bylo dosaženo především díky dobré výkonnosti společnosti Global Energy Management a výrobě tepelných elektráren v Evropě, dodali.

Společnost pokračovala ve vývoji jejich obchodu údržby jaderných zařízení během uplynulých let s akvizicí dceřiné společnosti Endel, složené ze specializovaných dceřiných společností SUEZ, ex-SRA SAVAC.

V lednu belgický jaderný dozor, federální agentura pro jaderný dozor (FANC), povolila znovu spuštění druhého bloku jaderné elektrárny Doel po opravách na zkorodovaném potrubí nouzového chlazení. Opravy stejného potrubí na prvním bloku stále pokračují.

Únik na potrubí prvního bloku byl zjištěn v dubnu 2018 a podobná degradace byla následně nalezena také na druhém bloku. FANC sdělil, že degradace na druhém bloku byla „méně rozsáhlá“, než na prvním bloku a dodali, že příčina této situace musí být známá předtím, než budou bloky znovu spuštěny. Analýzy ukázaly, že degradace potrubí byla způsobena únavou materiálu.

V září 2018 společnost Electrabel oznámila, že plánované odstavení druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Tihange bylo nadále oddáleno, dokud nebudou vyřešeny konkrétní problémy s degradací betonu v přilehlých nejaderných budovách. Znovuspuštění druhého bloku jaderné elektrárny Tihange se očekává 1. června 2019 a ne 31. října 2018, jak bylo původně naplánováno. Znovuspuštění třetího bloku bylo naplánováno na 30. září, ale ke spuštění bloku došlo již na začátku ledna 2019.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..