Spojené státy riskují ztrátu podstatné části své jaderné kapacity, pokud neprovedou některá politická opatření, sdělil 28. února výkonný ředitel mezinárodní energetické agentury, Fatih Birol, americkému senátu.

jaderná energie - Spojené státy musí provést akce v jaderné politice - Zprávy (Birol Perry Feb 2019 IEA) 1
Birol a Perry ve Washingtonu DC (Zdroj: IEA)

V reakci na výbor pro energetiku a vyhlídky přírodních zdrojů na světový energetický trh sdělil Birol, že USA společně s Francií, Japonskem a Ruskem bývaly vedoucími mocnostmi v oblasti jaderných technologiích po 60 let. Nyní však budou dostiženy Čínou, pokud nezmění svou politiku. Birol svědčil před komisí v posledních třech letech.

„Čína rychle vyvíjí jadernou energetiku v průběhu a v uplynulých 20 letech a zvýšili počet komerčně provozovaných jaderných reaktorů z 3 v roce 2000 na 46 na konci roku 2018,“ sdělil Birol. „Jaderná kapacita v Číně má za 10 let předběhnout jadernou energetiku spojených států.“

Birol ocenil pokrok v oblasti zachycování, využívání a ukládání oxidu uhličitého (CCUS), ale poznamenal, že jádro stále vyrábí dvakrát tolik nízko emisní elektřiny, než větrné a solární elektrárny dohromady. Základní zatížení jaderných elektráren také hraje hlavní roli při udržení elektrické bezpečnosti, informoval, zejména v severních oblastech země. Tyto oblasti zažívají špičky v poptávce po elektřině a plynu během extrémních zim. Jaderné elektrárny také poskytují řízení frekvence sítě a ostatních systémů, dodal.

„To je vše, řekl, jaderná energie ve Spojených státech čelí velkým výzvám,“ dodal. „Bez efektivních politických činností budou Spojené státy na cestě ke ztrátě podstatné části své kapacity. Z mého úhlu pohledu by toto bylo škodlivé jak pro cíle v oblasti jaderné bezpečnosti, tak pro cíle spojené s čistou energetikou.“

Zabezpečení stávajících jaderných elektráren

První prioritou by měly být záruky stávajícím jaderným elektrárnám v podobě prodloužení jejich životnosti „tak dlouho jak je možné,“ dodal. To představuje výzvu Spojených států s velkoobchodními trhy v oblastech, které nehodnotí energetické zabezpečení a příspěvek jaderné energetice k čisté energii.

K zajištění dlouhodobého příspěvku jaderných elektráren, musí země pokračovat v urychlení inovací nových jaderných technologií, zahrnujících malý modulární reaktory, dodal Birol. Zde existuje „významná mezinárodní příležitost“ pro takové inovativní technologie, které, jak řekl, mohou být příležitostí, aby americké systémy hrály „vedoucí roli“.

Birol zopakoval tyto připomínky během společné tiskové konference s tajemníkem americké energetiky, Rickem Perym. Poznamenal, že stárnoucí základna jaderných elektráren a váhání ohledně rozšíření provozu může vést ke snížení podílu jaderné energetiky ze stávajících 20 % na 7 % do roku 2040. To vše se může stát v případě, že nebudou zajištěna politická opatření. Celkově to může přinést „významné důsledky bezpečnosti dodávek a uhlíkové stopy amerického energetického systému“.

Během tiskové konference Perry oznámil nové plány financování pokročilých transformačních technologií CCUS v hodnotě 24 milionů dolarů (541 milionů Kč). Tyto nové technologie umožní využívat uhlí a zemní plyn s téměř nulovými emisemi. Dodal, že jaderná energetika zde bude hrát stále významnou roli.

Perry také oznámil, že spuštění univerzálního zdroje rychlých neutronů pod ministerstvem energetiky, jednoho z financovaných projektů, je specifikovaný v zákoně Nuclear Energy Inovation Capabilities Act z roku 2017. Zařízení, známé také jako univerzální testovací reaktor, umožní Spojeným státům provádět urychlené ozařovací testování, potřebné pro koncepty jaderných reaktorů nepoužívající lehkou vodu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..