Spojené státy a Indie podepsaly dohodu potvrzující jejich závazek spolupráce v oblasti civilního využívání jaderné technologie. V rámci dohody je i návrh výstavby šesti jaderných bloků v asijské zemi, sdělilo americké ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Prohlášení informovalo, že tajemník pro zahraniční věci, Vijay Gokhale, a americká zástupkyně tajemníka pro státní záležitosti, Andrea Thompson, podepsali 13. března dohodu ve Washingtonu. Při podepisování však nebyly sděleny dodatečné detaily ohledně projektů výstavby jaderných elektráren.
Bývalý americký prezident Barack Obama a indický premiér Nerenda Modi oznámili v roce 2016, že inženýrské práce a práce na návrhu začnou ve společnosti Westinghouse. V rámci dohody má být v Indii postaveno šest bloků reaktorů AP1000. Očekávalo se, že dohoda bude podepsaná do konce června 2017.
Dohoda byla výsledkem desítky diplomatických úsilí, která byla vyvinuta součástí americko-indických dohod o civilním jaderném sektoru z roku 2008.
V dubnu 2018 americký tajemník pro energetiku, Rick Perry, sdělil, že výrobce jaderných reaktorů, společnost Westinghouse Electric Company, je „připravena začít pracovat“ na projektu výstavby jaderných reaktorů v Indii.
Společnost Westinghouse však v roce 2017 oznámila bankrot kvůli překročení nákladů výstavby jejich reaktorů AP1000. V srpnu 2018 byla společnost prodána japonskou společností Toshiba Corporation kanadské společnosti Brookfield Asset Management.
Zdroj: nucnet.org