Požadavek rozpočtu americké administrativy pro rok 2020, který začne 1. října, se snaží znovuspustit licenční proceduru dozorného orgánu NRC pro geologické úložiště Yucca Mountain a také poskytuje dozornému orgánu možnost připravit se na udělení licence pro pokročilé jaderné reaktory.

jaderná energie - Rozpočet USA podporuje Yucca Mountain - Zprávy (US DOE Forrestal Building Washington DC DOE Quentin Kruger) 1
Ministerstvo energetiky (Zdroj: DOE)

Žádost o rozpočet pro rok 2020 byla předložena 11. března kongresu. Americké ministerstvo energetiky (DOE) sdělilo, že celkový rozpočet je 31,7 miliard dolarů (717 miliard Kč), o 1,1 miliardy dolarů více, než bylo původně požadováno, ale o 11 % méně, než bylo uzákoněno. Rozpočet podporuje energetickou politiku a „dlouhodobý cíl americké dominance“ prezidenta Donalda Trumpa.

Rozpočet zahrnuje 824 milionů dolarů (18,6 miliardy Kč) pro kancelář jaderné energetiky. Tato část vzrostla o 67 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč) od požadavku na rok 2019. Dalších 116 milionů dolarů (2,6 miliardy Kč) je vyčleněno pro program Yucca Mountaines a prozatímní skladování. Součástí rozpočtu je 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) na výstavbu zařízení Versatile Test Reactor, které umožní vývoj a testování moderních paliv a materiálů dalších generací komerčních jaderných reaktorů.

Navrhovaný objem rozpočtu pro rok 2019 byl 921 milionů dolarů (20,8 miliardy Kč) a je o 10 milionů (226 milionů Kč) dolarů vyšší, než ve fiskálním roce 2019. V tom je také zahrnuto 449,5 milionů dolarů (10,2 miliardy Kč) pro bezpečnost jaderných reaktorů a 165,7 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč) pro jaderné materiály a radioaktivní odpad. Pro vývoj dozorné infrastruktury pro podporu pokročilých jaderných reaktorů je vyčleněno 15 milionů dolarů (340 milionů Kč), sdělil dozor NRC. Přibližně 90 % z rozpočtu je získáno z poplatků od majitelů licence. Výsledná žádost o přidělení prostředků činí 161 milionů dolarů (3,6 miliardy Kč).

Yucca Mountain v Nevadě je uveden v zákoně o jaderném odpadu v USA od roku 1987 jako jediné výchozí úložiště pro likvidaci použitého jaderného paliva a vysoce aktivního odpadu. DOE předložilo žádost o stavební licenci dozornému orgánu v roce 2008. Americká administrativa rozhodla zrušit projekt po prezidentské volbě v roce 2009. V srpnu 2013 americký odvolací soud nařídil NRC, aby znovu zahájila přezkoumání žádosti DOE.

Část rozpočtu americké národní jaderně zabezpečovací administrativy NNSA vyžaduje 1,99 miliardy dolarů (45 miliard Kč) na ochranu jaderných materiálů a zabránění proliferace. Rozpočet také zvýšil financování pro znovu používání fabrikačního závodu na směsné palivo ze zásob zbrojního plutonia. V zařízení v Savannah, Georgii, mělo být přeměněno 34 tun zbrojního plutonia na palivové soubory pro komerční jaderné reaktory. Tajemník amerického ministerstva energetiky, Rick Perry, v květnu 2018 oznámil kongresu, že výstavba byla formálně ukončena. DOE se rozhodlo, že místo výroby palivových souborů plutonium rozředí a zlikviduje. Jaderný dozor v únoru udělila společnosti CB&I Areva MOX services žádost o ukončení stavebního povolení pro zčásti postavené zařízení, vlastněné společností NNSA.

Rozpočtový proces USA je nyní v rukou dvou komor amerického kongresu. Sněmovna senátu analyzuje prezidentskou žádost návrhu usnesení o rozpočtu, které stanoví celkovou úroveň výdajů. Kongres bude pak hlasovat o konečné verzi a sněmovna senátu navrhne vhodné účty financování pro vládní agentury. Rozpočtové prostředky, nebo souhrnný návrh zákona zahrnuje více oblastí financování, musí být podepsaný prezidentem do podoby zákona před začátkem fiskálního roku 2019. Jinak by mohlo dojít k jeho odmítnutí vládou.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..