Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom vstupuje na čínský trh s dalším projektem, s reaktory VVER-1200. 7. března byl s čínskou společností CNNC podepsán generální kontrakt na 7. a 8. blok jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) a kontrakt na technický projekt 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao). Druhá zmíněná lokalita je pro Rosatom zcela nová a dokládá spokojenost čínské strany s již dodanými bloky typu VVER.

jaderná energie - Rosatom jde v Číně do nové lokality: Podepsal smlouvy na 7. a 8. JE Tchien-wan a 3. a 4. blok JE Sü-ta-pao - Zprávy (JE Tchien wan) 1
JE Tchien-wan (Zdroj: Tisková zpráva)

Nové kontrakty navazují na rámcové smlouvy podepsané v červnu 2018. S výstavbou jaderných elektráren v Číně začal ruský jaderný průmysl již v roce 1999 a rovnou svým v té době nejmodernějším projektem. Šlo o první dvojici bloků elektrárny Tchien-wan s reaktory VVER-1000, které mají jako první na světě instalovaný lapač taveniny. Ten slouží jako jakýsi bezpečnostní systém poslední instance a zabrání tomu, aby se roztavené jaderné palivo v důsledku těžké havárie, dostalo do životního prostředí, i když selže naprosto vše, co inženýři připravili jako ochranu elektrárny.

Tato dvojice bloků vyrábí elektřinu od roku 2006 a 2007. Navázalo se na ně výstavbou dalších dvou bloků stejného typu, které byly spouštěny v letech 2017 a 2018. Další bloky budou již typu VVER-1200, který se řadí ke generaci III+ a který posiluje roli pasivních bezpečnostních systémů. Po dokončení všech osmi bloků této elektrárny se s výkonem přesahujícím 8000 MWe zařadí mezi nejvýkonnější jaderné elektrárny světa.

Novinkou pro Rosatom je lokalita Sü-ta-pao, která byla původně určena pro americké reaktory AP1000. V blízké době se začít stavět dva bloky podle amerického projektu, ale další dvojice bloků byla změněna na VVER-1200. Čínský jaderný trh není neznámý ani pro české firmy, které se na něj dostaly přes projekty Rosatomu. Firmy sídlící v Česku sem od roku 2002 dodávají svou produkci do lokality Tchien-wan. Například firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací techniku, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice díly parogenerátorů a vysokotlaké ohříváky.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..