Víceúčelový rychlý výzkumný reaktor má být podle plánu spuštěn v roce 2024. Uvedla to zpráva regionální správy, kterou přinesla média.

jaderná energie - Provoz rychlého testovacího reaktoru MBIR je naplánován na rok 2024 - Zprávy (mbir vizualizace 1024) 1
Vizualizace budoucí podoby výzkumného centra s reaktorem MBIR. (Zdroj: Rosatom)

Předchozí zprávy informovaly, že zařízení bude spuštěno v roce 2022. Neexistuje žádný důvod pro zdržení, avšak státní jaderná korporace pro atomovou energii Rosatom sdělila, že dokončila dopravu hlavních komponent reaktorové budovy. Tento rok jsou naplánovány práce na montáži reaktorové nádoby.

Podle Rosatomu bude MBIR nejvýkonnější výzkumný reaktor na světě. Jeho výkon bude 150 MW tepelných. Výstavba probíhá ve výzkumném institutu jaderných reaktorů NIIAR v Dimitrovgradu v ruském západním Uljanovské oblasti.

Reaktor MBIR bude využívat k chlazení primárně sodík a speciální palivo VMOX. VMOX je ruskou variantou palivových souborů MOX, ve kterých je směs práškového oxidu uraničitého s plutoniem. Toto palivo je přímo nasypáno do pokrytí palivových souborů. U normálních reaktorů je palivo ještě předem zpracováno do formy pelet.

Reaktor MBIR bude využíván k vývoji materiálů pro rychlé reaktory generace IV. Vědci jej budou používat k provádění experimentů při provozování komponentů aktivní zóny za normálních i abnormálních podmínek s používáním sodíku, olova, směsi olova a bismutu, plynů či chladiva z roztavených solí.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..