Úvěrový program amerického ministerstva energetiky (DOE) přizval společnost X-energy, aby předložila druhou část žádosti o záruku úvěru na výstavbu zařízení pro fabrikaci paliva TRISO-X.

jaderná energie - Projekt TRISO prošel první fází úvěrového procesu - Zprávy (Triso X Pilot Line dedication ORNL Feb 2019 X energy) 1
Pilotní linka na výrobu paliva TRISO-X společnosti X-energy byla slavnostně otevřena v únoru (Zdroj: X-energy)

Marylandská společnost vyvíjející pokročilé návrhy paliv, založené na palivu TRISO, oznámila 14. března pozvání do druhé části žádosti pokračující v jejich úsilí zajištění financování výstavby prvního závodu, který bude vyrábět palivo TRISO (trojité isotopické palivo). To je založené na nízko obohaceném uranu.

Generální ředitel společnosti X-energy, Clay Sell, sdělil, že společnost pokračuje ve vývoji jejich vztahů s DOE.

„Pomocí paliva TRISO-X bychom chtěli uvést společnost na první místo na trhu paliva pro nově vznikající světový obchod s pokročilými reaktory,“ dodal.

Dokončení první fáze žádosti o záruku úvěru a výzva k přistoupení k druhé etapě byla doplněna existujícími dohodami mezi společností X-energy a kanceláří jaderné energetiky DOE. První dohoda, podle projektu pokročilých reaktorových konceptů demonstruje schopnosti vyrábět palivo TRISO-X s použitím komerčního měřítka vybavení v pilotní lince v národních laboratořích Oak Ridge (ORNL) v Tennessee. Do roku 2020 se očekává začátek ozařovacích testů, které souvisí se začátkem výroby paliva na pilotní lince.

Druhá dohoda se zaměřuje na předběžný a detailní návrh a žádost o licencování zařízení pro komerční výrobu. Tato dohoda vyvrcholí předložením žádosti o licenci podle části 70 dle amerického dozorného orgánu. To se má stát v roce 2021.

Inovativní program půjčky na úvěry, spravován úvěrovým programem, byl vytvořený podle hlavy XVII americké energetické politiky z roku 2005. Projekt byl zahájen v roce 2014 a poskytuje 12,5 miliardy dolarů (283 miliard Kč) na podporu výstavby inovativní jaderné energetiky a jaderných projektů přední části jaderného palivového cyklu. Způsobilí žadatelé obdrží výzvu podání druhé části své žádosti po splnění základních požadavků na způsobilost, uvedených v každé žádosti při první části procesu.

Požadovaná úvěrová záruka by měla být použita pro komercializaci dodavatelského řetězce paliva TRISO od společnosti X-energy. Společnost hodlá realizovat obchod s palivem jako společný podnik pod jménem TRISO-X.

Společnost X-energy vyvíjí jaderný reaktor Xe-100 s výkonem 200MW tepelných (75MW elektrických), který bude používat pebble bed s TRISO palivovými částicemi. Každá Triso částice má svou vlastní matrici obohaceného uranu a oxidu uhlíku uloženou v keramickém pokrytí, které chrání částici před únikem radioaktivity. Vrstvy keramického uhlíku poskytují každé částici její vlastní systém kontejnmentu, zatímco grafit kolem částic poskytuje moderační schopnost. Takové palivo se nemůže roztavit.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..