Hlavní smlouva výstavby dvou dalších bloků v jaderné elektrárně Tchien-wan v čínské provincii Ťiang-su (pchin-jin: Jiangsu) byla podepsaná ruským dodavatelem reaktorů. Kromě toho byla podepsaná zakázka pro výstavbu druhého páru reaktorů v elektrárně Sü-ta-pao (pinyin: Xudabao) v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning).

jaderná energie - Podepsání hlavní smlouvy čtvrté fáze projektu Tchien-wan - Zprávy (ASE CNNC March 2019 Rosatom) 1
Podepisování zakázky v Pekingu (Zdroj: Rosatom)

Zakázka byla podepsána 7. března v Pekingu společnostmi AtomStrojExport, inženýrskou divizí ruské státní jaderné korporace Rosatom a čínskou národní jadernou korporací (CNNC).

Rosatom sdělil, že zakázka byla připravena v souladu se strategickým balíčkem dohod podepsaných během návštěvy ruského prezidenta Vladimíra Putina v Číně v minulém červnu. Dodal, že tento balíček definuje spolupráci v oblasti jaderného průmyslu mezi Ruskem a Čínou v následujících desetiletích.

Dohody zahrnují výstavbu dvou reaktorů VVER-1200 jako 7. a 8. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan, stejně jako další dva bloky VVER-1200, stavěné v lokalitě Sü-ta-pao (pinyin: Xudabao). Zakázka výstavby 7. a 8. bloku byla podepsaná mezi CNNC a Rosatomem na začátku listopadu, kdy také obě společnosti oznámily realizaci pracovního rámce zakázky.

První fáze výstavby elektrárny Tchien-wan – první dva bloky – byly stavěny v rámci spolupráce z roku 1992. Iniciací pro spolupráci byla dohoda mezi Čínou a Ruskem. První lití betonu proběhlo v říjnu 1999 a bloky byly spuštěny v červnu 2007 a září 2007.

Druhá fáze výstavby elektrárny Tchien-wan – třetí a čtvrtý blok – jsou podobné první fázi výstavby, obsahuje dva bloky AES-91 VVER-1000, navržené ruskou společností Gidropress a dodané Rosatomem. První lití betonu třetího bloku proběhlo v prosinci 2012 a výstavba čtvrtého bloku v září 2013. Třetí blok vstoupil do komerčního provozu v únoru 2018 a čtvrtý blok jej následoval v prosinci.

Výstavba třetí fáze – 5. a 6. blok – byla původně naplánovaná na začátek roku 2011. Ačkoliv po událostech z března 2011 (nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči) čínská vláda pozastavila povolení pro nové jaderné projekty, které zahrnovaly i tyto dva bloky.

Poslední pětiletý plán vyzýval po urychlení výstavby třetí fáze výstavby jaderné elektrárny Tchien-wan. Čínská státní rada dala svůj souhlas pro 5. a 6. blok čínských návrhů reaktoru ACPR1000 s výkonem 1080 MW elektrických, 16. března 2015. První beton byl vylit 27. prosince 2015 na 5. bloku a 7. září 2016 na 6. bloku. CNNC plánuje uvést do komerčního provozu jak 5. tak 6. blok do konce roku 2021.

Projekt Sü-ta-pao (pinyin: Xudabao) původně předpokládal šest čínských návrhů reaktoru CAP1000. Výstavba prvních dvou bloků patří do první fáze tohoto procesu. Příprava staveniště začala v roce 2010. Národní rozvojová a reformní komise vydala povolení pro projekt v lednu 2011. Čínská národní jaderná bezpečnostní administrativa (NNSA) oznámila jejich povolení výběru lokality Sü-ta-pao (pinyin: Xudabao) pro první a druhý blok v dubnu 2014.

V září 2018 sdělil Rosatom, že doufá ve spuštění třetího a čtvrtého bloku v letech 2027 a 2028, podle informační zprávy World Nuclear Association o projektu v Číně.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..