Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) sdělila 11. března, že provozovatel rumunské jaderné elektrárny Cernavoda demonstroval „sílu provozní bezpečnosti“ tím, že se zabýval zjištěními z počátečního přezkoumání MAAE z roku 2016. Hodnotící tým OSART hodnotil provozní bezpečnost a došel k tomuto závěru po pětidenní misi v elektrárně. Tato mise skončila 8. března v elektrárně, nacházející se poblíž Dunaje u Černého moře, přibližně 160 km od Bukurešti.

jaderná energie - OSART v jaderné elektrárně Cernavoda - Zprávy (OSART follow up mission to Cernavoda Cernavoda NPP) 1
Setkání členů mise OSART po misi v jaderné elektrárně Cernavoda (Zdroj: Cernavoda NPP)

V jaderné elektrárně jsou dva reaktory CANDU o výkonu 706 MW elektrických. Tyto dva těžkovodní reaktory jsou v provozu od roku 1996 a 2007.

Tým OSART byl vedený Fumingem Jiangem, starším úředníkem jaderné bezpečnosti v MAAE.

„Zjistili jsme zlepšení v klíčových oblastech, jako jsou nákup a dovoz důležitých náhradních dílů, identifikace a sdělování nedostatků a praktiky některých údržbářských prací. Příslušné indikátory ukázaly všechna tato zlepšení ukázaly,“ sdělil Jiang.

Tým zjistil, že již bylo vyřešeno několik problémů z roku 2016. Vyřešené problémy zahrnovaly zvýšenou výkonnost obsluhy během provozu na simulátoru, lepší identifikaci a správě nedostatků v terénu, zlepšení praktik na práci údržby.

Bude třeba ještě hodně času k plné implementaci některých činností, zahrnujících: Dodatečné zlepšení při nákupu důležitých náhradních dílů se vztahem k bezpečnosti, dodatečné zlepšení v revizi a aktualizaci některých provozních procedur, kontrola a označení některých chemikálií na elektrárně.

Dan Bigu, viceprezident jaderné elektrárny Cernavoda, sdělil, že se mise z roku 2016 „ukázala jako velmi přínosná“ a dodal, že stávající mise poskytne další „katalyzátor, podporující cestu k naší jaderné excelenci“.

Tým předal předběžnou zprávu z mise vedení elektrárny. Konečná zpráva bude předložena během následujících 3 měsíců.

Mise OSART má za cíl zlepšit provozní bezpečnost objektivním hodnocením bezpečnosti při použití bezpečnostních standardů MAAE a v případě potřeby návrhů a doporučení pro zlepšení byly doporučeny ověřené postupy. Tato mise je standardní komponentou programu mise OSART a je typicky prováděna do dvou let od původní mise.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..