Společnost Cavendish Nuclear dokončila předání zařízení Silos Maintenance (SMF) v britském zařízení Sellafield. Zařízení bude zajišťovat správu radioaktivního materiálu z původních sil.

jaderná energie - Nové britské zařízení připraveno pro správu jaderného dědictví - Zprávy (Silos Maintenance Facility handover Cavendish) 1
Nové britské zařízení připraveno pro správu jaderného dědictví

Zařízení pro mechanickou manipulaci zajišťuje ukládání, kontrolu, balení, vytahování, dekontaminaci a podporu potřebnou k vyčištění jaderného dědictví minulosti ze skladovacího sila Magnox Swarf Storage Silo (MSSS) a Pile Fuel Cladding Silo (PFCS). Zahájení navrhování konceptu pro SMF začalo v roce 2011 a projekt potřeboval 3 miliony člověkohodin k dokončení. Nejvíce se prací zúčastnilo 250 lidí zároveň. Společnost Cavendish, která je součástí společného dodavatelského týmu SMF zodpovídá za projekt od zahájení návrhu po předání. Dodali, že k předání došlo o dva týdny dříve, než se původně plánovalo a celý projekt se vešel do předem schváleného rozpočtu.

MSSS bylo postaveno v 60. letech pro uložení radioaktivního odpadu z prvních britských jaderných reaktorů. Sila hluboká 16 metrů byla postavena tak, aby pojala odpad z hořčíkových třísek, které vznikly při procesu přepracování jaderného paliva. Třísky byly uloženy pod vodou. První šestice sil začala svůj provoz v roce 1964. Do roku 1983 bylo postaveno celkem 22 takových sil. Počátkem 90. let se změnilo skladování paliva z mokrého na suché skladování.

Zařízení MSSS bylo uzavřeno v roce 2000 a nyní probíhá jeho vyřazování z provozu. Všechen odpad, uložený v silech, zahrnující vodu, ve které je uloženo palivo, musí být vyvezen před demolicí budovy.

Budova PFCS je je 21 metrů vysoká a uvnitř je rozdělena do šesti samostatných částí. Ty obsahují ozářené materiály palivového pokrytí z přepracovaných palivových souborů z prvních britských jaderných reaktorů ve Windscale a Chapelcross. Také je zde uloženo více jak 3200 metrů krychlových středněaktivního odpadu. PFCS bylo původně navrženo ke konečnému uzavření, ale zařízení, které bylo nyní instalováno, umožnuje bezpečné odstranění odpadu, takže může být zařízení rozebráno. Demonstrace odstraňování jaderného materiálu je naplánovaná na konec tohoto roku s větším měřítkem provozu od roku 2020.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..