Dvě společnosti provozující rozvodné sítě v Connecticutu podepsaly zakázku zajištující provoz jaderné elektrárny Millstone. Guvernéři šesti států tvořících region Nové Anglie vydali dokument zdůrazňující jejich příspěvek spolupráce při udržení zařízení produkujících čistou energii, včetně jaderných zdrojů.

jaderná energie - Nová Anglie se zavazuje k jaderné energetice - Zprávy (Millstone Plant USA DomEnergy Millstone) 1
Jaderná elektrárna Millstone (Zdroj: Dominion)

Desetiletá smlouva v hodnotě 9 milionů MWh za rok mezi provozovatelem elektrárny, společností Dominion, a společností Eversource a United Illuminating, byla oznámena 15. března guvernérem Connecticutu, Nedem Lamontem, a Katie Dykes, komisařkou ministerstva energetiky a ochrany životního prostředí (DEEP). Dva bloky tlakovodních reaktorů o celkovém výkonu 2088 MW elektrických vyrábí přibližně 45 % potřebné elektřiny Connecticutu. V roce 2023 však budou bloky vystaveny riziku odstavení.

„Ztráta jaderné elektrárny Millstone by mohla být pro náš stát a náš region katastrofální, sdělil Lamont. Odstavení elektrárny by vystavilo zemi téměř 25% zvýšení emisí uhlíku, stejně jako zvýšení možných blackoutů. Kromě toho by bylo ztraceno několik miliard dolarů a téměř 1500 pracovních pozic,“ dodal. „Díky této dohodě můžeme začít s novými investicemi do obnovitelných zdrojů a čisté energetiky potřebné k přeměně naší sítě.“

Connecticut přijal v roce 2017 zákon umožňující jaderným elektrárnám zapojit se do trhu s nulovými emisemi, jako jsou větrné, solární a vodní elektrárny. Navrhovaný rámec zapojení zařízení by zpozdil začlenění jaderné elektrárny Millstone do roku 2023. Jaderná elektrárna Millstone je jedinou státní jadernou kapacitou v Connecticutu. V minulém prosinci byl zjištěn nález dozorným orgánem Connecticutu (PURA). Jaderná elektrárna Millstone byla málem odstavena před plánovaným datem. Stát a společnost DEEP mají schválit výběr nabídky ze společnosti Dominion podle programu nulových emisí.

Dykes sdělila, že zakázka, která byla nyní vyjednána, může zajistit, že státu a regionu mohou zůstat „kritické zdroje paliva s nulovými emisemi“. Uzavření jaderné elektrárny Millstone může vyústit v „nepřijatelné“ zvýšení emisí oxidu uhlíku a spolehlivosti, dodala. „Zajištěním tohoto zdroje umožní státu pokračovat v jejich postupech v měřítku energetické efektivity a investic do obnovitelných zdrojů, které budou potřebné k přeměně na čistou energetickou síť budoucnosti.“

Společnost Dominion sdělila, že zakázka reprezentuje „skromný finanční vzestup“ a byla „významným milníkem“ v jejím vývoji směrem k regulovanějšímu dlouhodobějšímu profilu zisku s výsledkem snížení obchodního rizika. „Tohle je velké vítězství pro Connecticut, oblast a naše kolegy v elektrárně Millstone,“ sdělil prezident a generální ředitel Paul Koonce.

Dohoda bude nyní přezkoumána dozorným orgánem PURA.

Regionální závazek

Společný závazek guvernérů Connecticutu, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island a Vermontu oznámil vedle Lamonta, že smlouva znovu potvrzuje závazek ke spolupráci k zajištění energetického systému, který má být nadále spolehlivý a cenově dostupný, a který by umožnil státu dosáhnout jejich cílů v oblasti globálního oteplování.

Závazek informuje, že státy pracují na diverzifikaci jejich energetických dodávek a snížení emisí oxidu uhličitého prostřednictvím integrace nových čistých energetických systémů a zvyšováním energetické účinnosti, ale velkoobchodní trh je navržený pro volbu zdrojů v palivově neutrální cestě za nejnižší cenu“ raději, než zajistit environmentální mandáty.

„Zvláštní výzvou je odstavování jaderných elektráren,“ poznamenali a dodali, že uzavření jaderné elektrárny Millstone může zvýšit rizika zajištění elektřiny v zimním období, stejně jako zvýšení emisí oxidu uhličitého o 25 %.

„Uznáváme, že celý region Nové Anglie má podíl na zajištění spolehlivého energetického systému, který také přináší cenově dostupné výsledky pro spotřebitele. Guvernéři Nové Anglie se zavázali ke společné práci s provozovatelem elektrické rozvodné sítě, společností ISO New England, a prostřednictvím výboru států Nové Anglie stanovit tržní mechanismy, které mají přínos stávajících jaderných zdrojů pro regionální energetickou bezpečnost a dostupnost energií v zimním období,“ informuje závazek.

Státy, jejichž energetická politika „upřednostňuje čisté zdroje energie“, se zavázaly ke spolupráci na mechanismu, který hodnotil „důležité atributy“ každého zdroje, přičemž „zajistí, aby spotřebitelé v jakémkoliv státě nefinancovali veřejné politické požadavky mandátů jiných státních zákonů.“

Lamont dodal, že takový mechanismus oceňuje výhody jaderné energetiky a ostatních čistých zdrojů. Mohly by doplnit zakázku elektrárny Millstone.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..