Francouzská oblast Normandie se zapojila do konkurzu na výstavbu nové generace francouzských jaderných reaktorů EPR, sdělila pařížská jaderná společnost SFEN.

jaderná energie - Normandie jako kandidát na budoucí výstavbu reaktoru EPR - Zprávy (Flamanville 3 ddchecked courtesy EDF Médiathèque Alexis Morin Antoine Soubigou.jpg) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Flamanville, jehož výstavba probíhá v Normandii (Zdroj: nucnet.org)

Prezident společnosti SFEN, Hevré Morin a Jean-Bernard Lévy, prezident státní společnosti a provozovatel jaderných reaktorů, společnost EDF, oficiálně navrhli region jako vhodné místo pro výstavbu dvou jaderných reaktorů EPR nové generace, jinak známých také jako EPR 2.

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý měsíc sdělil, že země sdělí kolem roku 2022, zdali bude umožněno společnosti EDF stavět nové jaderné reaktory.

Dodal, že reaktory EPR musí být částí balíčku technologické volby budoucnosti. Francie musí udržet průmyslovou kapacitu pro výstavbu nových jaderných reaktorů. Pan Macron sdělil, že Francie potřebuje jejich technologii EPR „z důvodu suverenity“. Vláda a společnost EDF budou spolupracovat při řešení otázek průmyslové kapacity jaderného sektoru a „ekonomické optimalizace nových reaktorových modelů“.

Energetický plán země, publikovaný v lednu, vyzývá po odstavení dalších čtyřech až šesti jaderných reaktorů do roku 2023 a udržet tak výkon jaderných elektráren na 63,2 GW elektrických, úrovni, které je nyní dosahováno.

Podle plánu má být odstaveno 14 reaktorů do roku 2035, ale v plánu je dodáno, že rozhodnutí bude záviset na „vývoji spotřeby elektřiny a jejím exportu ze země, vývoji obnovitelných zdrojů energie a zjištění dozorného orgánu o zajištění bezpečných dodávek elektřiny“.

Pan Lévy sdělil, že jaderný průmysl v Normandii nyní zaměstnává 28000 lidí ve třech jaderných elektrárnách, a sice Flamanville, Penly a Paluel a zařízení pro recyklaci jaderného zařízení v La Hague. „Výhody místní ekonomiky tohoto vedoucího průmyslu, třetího největšího francouzského průmyslového sektoru (po leteckém a automobilovém průmyslu), jsou v hodnotě jedné miliardy eur (25,6 miliardy Kč) ročně,“ dodal.

Třetí blok jaderné elektrárny Flamanvile, kde je stavěný reaktor EPR, v Normandii je prvním francouzským reaktorem EPR. Jeho výstavba byla však postižena zvýšenými náklady a zpožděními. Horké funkční testy elektrárny byly původně naplánované na konec roku 2018.

V minulém roce byl navíc zjištěn problém se svary potrubí, které navíc způsobily další zpoždění výstavby reaktoru generace III+ o výkonu 1600 MW elektrických. Kvůli tomu byl posunutý termín spouštění na druhé čtvrtletí roku 2020 a zvýšení nákladů z 10,5 miliard euro (269 miliard Kč) na 10,9 miliard euro (279,6 miliardy Kč). Původně předpokládané náklady v roce 2011 byly však 8 miliard euro (205,2 miliardy Kč).

Společnost SFEN sdělila, že v dlouhodobém termínu mezi léty 2030 a 2050 Francie plánuje obnovit část své stávající jaderné základny pomocí nových bloků. Studie by měla být zajištěna do poloviny roku 2021. Ta by měla definovat program výstavby nových bloků, který povede ke snížení nákladů.

Podle společnosti EDF je jedním z cílů reaktor EPR 2, který by měl zvýšit konkurenceschopnost Francie. „Cíl konceptu reaktoru EPR 2 je zajištění konkurenceschopnosti modelu na trhu s novými výrobními prostředky do roku 2030,“ uvedla společnost.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

2 Comments

    Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto, jehož výstavba probíhá v Normandii (Zdroj: nucnet.org) – OMG!!!

      Děkujeme za upozornění, stala se chyba.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..