Podpora výstavby první polské jaderné elektrárny zůstává vysoká i mezi obyvateli, žijícími ve třech oblastech zvažovaných pro výstavbu zařízení. Uvádí to poslední průzkum zajištěný společností PGE EJ1.

jaderná energie - Místní podpora zvyšuje možnost výstavby polské elektrárny - Zprávy (Polish flag) 1
Ilustrační fotografie polské vlajky (Zdroj: WNN)

Celkem 1217 obyvatel regionů Choczewo, Gniewino a Krokowa bylo dotázáno mezi listopadem a prosincem 2018 marketingovou a sociálně výzkumnou společností PBS Sp zoo. Průzkum byl zajištěn společností PGE EJ1, dceřinou společností polské státní energetické skupiny Polska Grupa Energetyczna, která plánuje postavit a provozovat první polskou jadernou elektrárnu.

Když se ptali, zdali podporují výstavbu jaderné elektrárny, 69 % dotázaných sdělilo, že ji podporují. V porovnání s předchozími průzkumy, zajištěnými během roku 2017, se zájem zvýšil o 2 %. Nejvyšší podpory bylo dosaženo v regionu Choczewo, kde 73 % obyvatel přijalo jadernou elektrárnu.

Dvě třetiny (66 %) dotazovaných obyvatel podporovali výstavbu jaderné elektrárny v blízkosti svých domovů, což je o něco málo menší zastoupení, než v roce 2017, kdy podporovalo výstavbu jaderné elektrárny 67 % dotazovaných. Podpora byla opět nejvyšší v regionu Choczewo, kde dosáhla úrovně 74 %. V lokalitě Gniewino dosáhla tato podpora 68 % a Krokowa 62 %.

Poslední průzkum ukázal, že podpora elektrárny se nezměnila od posledního provedeného průzkumu. Postoj veřejnosti k takovým investicím v blízkosti svých domovů se však zlepšil a množství oponentů klesl ze 17 % na 9 %.

Podle návrhu a dokumentu energetické politiky, vydaném pro veřejnost, bude první polská jaderná elektrárna provozovaná do roku 2033. Dokumenty vydalo ministerstvo energetiky na konci listopadu. Dokument předpokládá jadernou kapacitu 6 až 9 GW elektrických v provozu do roku 2043. Ta by zajištovala přibližně 10 % polské výroby elektřiny. Volba umístění první jaderné elektrárny by měla být provedena v roce 2020, zatímco volba technologie a hlavního dodavatele by se měla uskutečnit v následujícím roce. První jaderná elektrárna, jejíž výkon by měl být mezi 1 GW elektrických a 1,5 GW elektrických, by měla být dokončena v roce 2033. Až šest reaktorů s celkovým výkonem 6 až 9 GW elektrických by mělo být v provozu do roku 2043.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..