Mexický státní podnik (Comision Federal de Electricidad) má dobrý základ pro správu dlouhodobého provozování jaderné elektrárny Laguna Verde. Sdělil to tým odborníků z mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - MAAE hodnotí dlouhodobé provozování mexické elektrárny - Zprávy (Laguna Verde Mexico HF Studios) 1
Jaderná elektrárna Laguna Verde (Zdroj: HFStudios)

Desetidenní mise SALTO (hodnotící bezpečnostní aspekty dlouhodobého provozování elektrárny) byla vyžádána vlastníkem elektrárny, státní společností CFE, která provozuje dva bloky. Hodnocení bylo dokončeno 15. března a zaměřilo se na klíčové aspekty dlouhodobého provozování (LTO) dvou varných reaktorů. První blok jaderné elektrárny Laguna Verde přešel do komerčního provozu v roce 1990 a druhý blok v roce 1995. Společnost CFE žádá o 30leté prodloužení licence poté, co bloky dovrší 30letou plánovanou životnost. Licenci musí vydat mexický jaderný dozor pro jadernou bezpečnost a záruky.

Desetičlenný tým mise SALTO, složený z odborníků z Argentiny, Belgie, Brazílie, Kanady, České republiky, Maďarska, Pákistánu, Švédska a dvou odborníků z MAAE zjistili dobré postupy, které budou sdíleny s celosvětovým jaderným průmyslem. Mezi ty patří: Uživatelsky přívětivá databáze pomáhající efektivní správě technické dokumentace elektrárny k podpoře LTO a k požárnímu monitorovacímu systému, který pomůže detekovat úniky a efektivnímu programu výměny kritických dovedností od zaměstnanců odcházejících do důchodu.

K dalšímu zlepšení přípravy pro bezpečné LTO tým doporučil, aby provozovatel provedl komplexní periodické hodnocení k identifikaci potenciálních bezpečnostních vylepšení pro LTO, zajištění odpovídajících činností a dokumentace pro stanovení rozsahu konstrukcí, systémů a komponent (SSC), přezkoumaných kvůli připravenosti na LTO a zajistil tak komplexní podmínky hodnocení všech rozsahů SSC.

Vedení závodu se zavázalo k realizaci doporučení a vyžádalo, aby MAAE naplánovala následující misi SALTO v elektrárně Laguna Verde v roce 2021.

Hodnocení SALTO se zabývá strategií a klíčovými elementy bezpečného dlouhodobého provozování jaderných elektráren, které doplňuje mise OSART. Ta hodnotí klíčové programy a aktivity pro provozní bezpečnost.

Jaderná elektrárna Laguna Verde je jedinou mexickou provozovanou jadernou elektrárnou a zajišťuje přibližně 4 % elektřiny země.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..