Dohoda o spojení účastníků při projektu návrhu digitálních systémů kontroly a řízení (I&C) v zahraničí byla nedávno podepsaná mezi společnostmi Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) a Doosan Heavy Industries & Construction. Obě společnosti byly zapojeny do vývoje korejských digitálních systémů I&C.

jaderná energie - Korejské společnosti spolupracují při řešení projektů kontroly a řízení v zahraničí - Zprávy (Korean Digital I C KHNP) 1
Vizualizace velínu založeného na korejských digitálních systémech I&C (Zdroj:KHNP)

Systémy I&C jsou používány pro provoz, sledování a řízení jaderných reaktorů. Systémy automatizace procesů jsou navrženy jak pro normální provozní podmínky, kdy automatické bezpečnostní systémy plní ochrannou funkci, tak při potenciálních přechodových procesech i havarijních podmínkách.

Podle výkonného viceprezidenta společnosti KHNP, Baek-Sik Noha, je „korejská digitalizace I&C nejspolehlivější technologií, která byla ověřena korejskými a mezinárodními odbornými institucemi, jako je například Korejský institut jaderné bezpečnosti, či mezinárodní agentura pro atomovou energii.“

Podle dohody, podepsané 28. února, budou mít Doosan a KHNP za cíl posílit spolupráci obchodních partnerů. KHNP sdělila, že obě společnosti jsou „optimistické ohledně nadcházejících zahraničních projektů systémů řízení a kontroly mimo reaktor APR-1400, stávající korejský model jaderného reaktoru od KHNP“.

Společnost Doosan začala vyvíjet korejské digitální systémy I&C v roce 2001 ve spolupráci se společností KHNP a korejskými výzkumnými institucemi. Kontrola a ověřování začalo v roce 2007 a bylo dokončeno v roce 2010. Domácí systémy I&C jsou instalovány na prvním a druhém bloku elektrárny Shin Hanul, druhé dvojice reaktorů APR-1400, stavěných v Koreji. Dodávky pro tyto bloky byly zajištěny cizími společnostmi, zahrnující také společnost Westinghouse.

KHNP a Doosan budou spolupracovat na digitalizaci a modernizaci systémů I&C v nových a existujících jaderných elektrárnách, provozovaných v zámoří.

Od spolupráce, jak řekla společnost KHNP, se očekává „synergický přínos založený na schopnostech financování KHNP, jejich zkušenostech s instalací digitálních systémů I&C, spouštěním a provozem, spolu s návrhem a výrobní technologií Doosanu“.

Společnost Doosan je dodavatel jaderného vybavení a podílel se na výstavbě elektráren v Číně, Jižní Koreji, Spojených Arabských Emirátech a Spojených státech.

Navíc ke spolupráci v oblasti I&C, spolu KHNP a Doosan spolupracují na projektech budoucí výstavby nových jaderných elektráren. Mezi ty se řadí také možná výstavba v České republice a Polsku.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..