Bulharská společnost State Enterprise Radioactive Waste (SERAW) udělila další tříleté prodloužení pro projekt vyřazování z provozu (D-R PMU) konsorciu Empresarios Agrupados/ Nuvia. Zakázka nyní poběží až do roku 2022.

jaderná energie - Konsorcium získalo prodloužení smlouvy pro elektrárnu Kozloduj - Zprávy (Kozloduy NPP EBRD) 1
Práce na rozebírání čtyř ze šesti bloků jaderné elektrárny Kozloduj nadále probíhají (Zdroj: EBRD)

Společnost Nuvia sdělila, že jejich pracovníci podporují D-R PMU od roku 2013 při správě a řízení programu decommissioningu prvního až čtvrtého bloku jaderné elektrárny Kozloduj, stejně jako výstavby národního ukládacího zařízení v Bulharsku. Program je financován fondem Kozloduy International Decommissioning Support Fund (KIDSF), spravovaného Evropskou bankou pro rekonstrukce a vývoj (EBRD).

„Rozšíření se odráží na hodnotě, kterou společnost Nuvia a její partneři přináší do programu SERAW Kozloduy Decommissioning and National Disposal Facility,“ sdělil Andrew Graham, obchodní manažer společnosti Nuvia. „Tento program je v souladu s našimi strategickými cíli vývoje dlouhodobých vztahů s našimi klienty.“

Program financování KIDSF byl založen v EBRD v roce 2001. KIDSF působí na základě pracovní dohody mezi EBRD a bulharskou vládou, ratifikované bulharským parlamentem. Více než 900 milionů euro (23,2 miliardy Kč) bylo vyplaceno evropskou komisí, Rakouskem, Belgií, Dánskem, Francií, Řeckem, Irskem, Nizozemím, Španělskem, Švýcarskem a Spojeným královstvím.

Nedávné významné úspěchy v programu zahrnovaly spuštění zařízení Plasma Melting, Size Reduction a dekontaminačního zařízení.

Během přístupových jednání o připojení se k EU se Bulharsko zavázalo k uzavření prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Kozloduj do roku 2002 a třetího a čtvrtého bloku do roku 2006. Všechny čtyři bloky byly ruské VVER-440 typ V230. Tento typ evropská komise označila jako neupravovatelný. Třetí a čtvrtý blok byly propracovanějšího návrhu a blížily se reaktorům VVER-440 V213. Navzdory průzkumu veřejného mínění z roku 2005, který ukazoval 75% podporu provozu těchto dvou bloků, vláda na konci prosince 2006 nařídila jejich odstavení. Bulharsko se připojilo k Evropské Unii 1. ledna 2007.

Program úpravy a modernizace pro 5. a 6. blok, oba reaktory VVER-1000 V-320, se protáhl až do roku 2006, ale bezpečnost těchto bloků není otázkou, jelikož velmi dobře plní mezinárodní standardy.

Klíčovým zařízením, potřebným pro decommissioning prvního až čtvrtého bloku jaderné elektrárny Kozloduj a financované programem KIDSF, je zařízení pro suché ukládání jaderného paliva. To je v provozu od ledna 2016 a je používáno zejména pro ukládání použitého paliva z vyřazovaných bloků na dobu více jak 50 let. Jiné financování KIDSF poskytuje podporu infrastruktuře pro rozebírání, manipulaci, třídění a ukládání historického radioaktivního odpadu, vytvořeného během procesu vyřazování z provozu.

Program KIDSF také podporuje výstavbu povrchového úložiště pro nízkoaktivní a středněaktivní odpad poblíž elektrárny Kozloduj. Zde by měl být ukládán odpad z rozebírání prvního až čtvrtého bloku elektrárny. Plánovací fáze zahrnuje výběr lokality, geologické, hydrologické a inženýrsko geologické hodnocení, bezpečnost a vliv na životní prostředí, návrh a výběr infrastruktury. Tato fáze je již dokončena. Výstavba tohoto zařízení začala v roce 2017 a provoz by měl začít v roce 2021.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

jaderná energie - Důležitost projektu Vogtle - Zprávy (Vogtle construction March 2019 Georgia Power) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..