Japonská společnost Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation vyvinula oxidačně-redukční (redox) úpravu, která umožňuje extrakci některých prvků vitrifikovaného vysokoaktivního odpadu. Technologie umožní opětovné použití těchto částic a snížení objemu vysoceaktivního odpadu, který má být odstraněn.

jaderná energie - Japonský tým extrahuje částice z vitrifikovaného odpadu - Zprávy (ImPACT study on reduction and recycling of HLW JST) 1
Cíle výzkumného projektu ImPACT (Zdroj: JST)

Vitrifikace je proces imobilizace vysoceaktivního odpadu, například odpadu z přepracování použitého jaderného paliva, ve formě skla. Částice obsažené ve vitrifikovaném odpadu obsahují paladium, selen, cesium a zirkonium společně s jinými dlouho žijícími štěpnými produkty (LLFP), které mají poločas rozpadu kolem milionu let. Redoxní technologie společnosti Toshiba používá roztavenou sůl k izolaci čtyř prvků z vitrifikovaného odpadu a k následné produkci potenciálně použitelného kovu.

Výzkum byl zajištěn v rámci programu Impulsing Paradigm Change prostřednictvím programu Disruptive Technologies (ImPACT). Ten byl veden radou vlády pro vědu, technologie a inovace. Výzkum se zaměřuje na zkoumání snížení LLFP a recyklaci zdrojů z radioaktivního odpadu. Součástí plánu je navíc konverze LLFP do stabilnější formy, nebo krátce žijících radionuklidů.

Výzkumný tým, který zahrnuje japonskou vědecko-technologickou agenturu, ukazuje, že znovu použitelné prvky mohou být separovány z uloženého vitrifikovaného odpadu použitím technologie roztavených solí. Společné prohlášení týmu sdělilo, že technologie, která v kombinaci s ostatními technologiemi, vyvinutými v rámci programu ImPACT, jako například transmutace, by mohla vést k možnému konečnému geologickému uložení. Takového odpadu by mohlo být menší množství, nebo by mohl být uložen v menší hloubce, než předchozí odpad. Během testů výzkumný tým úspěšně získal zbytky LLFP v pevném stavu, roztavenou sůl a plyny při současném snížení testovacího vitrifikovaného odpadu, ve kterém byly rozpuštěny monoxidické křemíkové struktury. Radiačně odolná roztavená sůl může být použita opakovaně, což má význam zejména při snížení množství sekundárního odpadu. Tým sdělil, že pokračuje s výzkumem, aby poskytl praktický systém znovupoužití a minimalizace vysoceaktivního odpadu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..