Spojené království sníží výrobu elektřiny z fosilních elektráren do roku 2035. Jejich výkon bude nahrazen s pomocí obnovitelných a jaderných zdrojů energie. Informoval o tom návrh plánů integrované národní energetiky a klimatu.

jaderná energie - Jádro pomůže vyměnit britské fosilní elektrárny - Zprávy (3112997 wylfanewyddnuclearpowerstation3to2) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Wylfa Newydd (Zdroj: newcivilengineer.com)

Pokud nebudou zapojeny nové jaderné zdroje a nesníží tak potřebu dovozu, vzroste dovoz elektřiny již ve střednědobém výhledu. Stane se tak přibližně ve 30. letech.

Plán předložený evropské komisi, vytvořený dle pravidel evropské energetiky, byl schválen minulý rok. V roce 2017 fosilní elektrárny zajišťovaly 80,1 % energetických dodávek Spojeného království. Hlavní fosilní paliva ve Spojeném království jsou uhlí, plyn a ropa.

Ačkoliv vzrůstá podíl energie dodávané nízko emisními zdroji, dosahuje nyní pouze 18,4 %. Jaderné reaktory zajištují největší podíl těchto nízko emisních zdrojů, a sice 7,9 %. Závislost Spojeného království na dovozu energií klesla o 2,2 % od roku 2015. Stále je však na úrovni 36 %.

Spojené království sdělilo, že se zavázalo k novým jaderným elektrárnám, ale jejich stavební cíle jsou zpochybněny po nedávných rozhodnutích společnosti Hitachi o pozastavení výstavby jaderné elektrárny Wylfa ve Walesu. Společnost Toshiba také informovala o odstupu od společnosti NuGen, která dohlíží na plány výstavby tří bloků AP1000 společnosti Westinghouse v Moorside na severozápadě Anglie.

Obě společnosti sdělily, že mají problémy s nalezením správných finančních modelů a dohodnutí podmínek s vládou bylo rozhodujícím faktorem.

Jedinou stavěnou jadernou elektrárnou ve Spojeném království je tak Hinkley Point, ve které jsou stavěné dva bloky EPR. Existují také plány nových jaderných reaktorů v lokalitách Bradwell a Sizewell.

Energetický plán informuje, že vláda poskytla finanční prostředky ve výši 180 milionů liber (5,4 miliardy Kč) na výstavbu štěpných elektráren. 20 milionů liber (596 milionů Kč) bylo vyplaceno v letech 2016 až 2018 na podporu inovací v civilním jaderném sektoru a až 7 milionů liber (208 milionů Kč) bylo vyplaceno na zajištění dozorných orgánů spojeného království. Ty musí být schopny podporovat nasazení pokročilých jaderných technologií.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..