Finský radiační a jaderný dozor (Stuk) informoval 25. února vládu o tom, že nevidí důvody, proč by neměl udělit provozní licence pro první EPR reaktor v elektrárně Olkiluoto. Ten bude provozován společností Teollisuuden Voima Oyj (TVO).

jaderná energie - Finský EPR zhodnocen jako bezpečný - Zprávy (Olkiluoto 3 EPR October 2015 TVO) 1
Jaderná elektrárna Olkiluoto s reaktorem EPR, focená v říjnu 2015 (Zdroj: TVO)

Společnost TVO předložila svou 130000 stranou žádost finskému ministerstvu zaměstnanosti a ekonomiky (TEM) v dubnu 2016. Žádost obsahovala informace mimo jiné o technických a provozních bezpečnostních principech, nakládání s jaderným odpadem a detaily o expertízách společnosti TVO a finančních pozicích.

Navíc, vedle žádosti o povolení k provozu třetího bloku elektrárny Olkiluoto pro prvních 20 let provozu (od začátku 2018 do 2038) je v žádosti také zapsán požadavek na použití existujících zařízení pro skladování použitého jaderného paliva a ostatního radioaktivního materiálu, který bude vytvářen v průběhu provozu elektrárny. Žádost se netýká použití zařízení pro konečné ukládání jaderného odpadu.

Žádost byla přezkoumána autoritou Stuk, stejně jako několika ministerstvy a některými dalšími orgány a komunitami. Stuk nyní vydal jejich celkové bezpečnostní posouzení žádosti, zatímco ostatní předloží hodnocení společnosti TEM. Finská vláda provede hodnocení žádosti TVO, založené na požadavcích ministerstva.

V prohlášení z 25. února společnosti TEM a Stuk „zhodnotili na žádost žadatele, došli k tomu, že je provoz bezpečný a splnil požadavky stanovené v právních předpisech“. „Stuk nezjistil důvody, které by bránily udělení licence v souladu s žádostí do roku 2038.“

Stuk sdělil, že „zatímco kontroloval a připravoval bezpečnostní hodnocení, kontroloval také technickou a strukturální bezpečnost a připravenost společnosti TVO bezpečně provozovat elektrárnu“.

Bezpečnostní hodnocení Stuk završilo, že je elektrárna postavena k bezpečnému provozu, a tak je umožněno společnosti TVO ji bezpečně provozovat. Minna Tuomaenin, projektový manažer organizace Stuk pro projekt výstavby třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, sdělila: „Stručně řečeno, bezpečnost znamená, že použití jaderné energetiky nezpůsobí lidem zranění, nebo zničení životního prostředí, či majetku.“

Poznamenala: „Veškerý dohled je založen na legislativě a mnoha právních předpisech, konkrétnějších nařízeních a pokynech, které jsou nyní stanoveny. V tomto bodě můžeme konstatovat, že elektrárna a společnost TVO, její provozovatel, splnil finské bezpečnostní požadavky.“

Podmínkou udělení licence organizace Stuk požaduje, aby společnost TVO zajistila periodické bezpečnostní hodnocení elektrárny do roku 2038, které následně předložila Stuku ke schválení.

Nyní probíhá příprava na spuštění třetího bloku. Stuk poznamenal, že bude pozorně sledovat práce po udělení provozní licence. Pro udělení povolení zavážení jaderného paliva vyžaduje společnost TVO stále některá opatření od organizace Stuk.

Horké funkční testy tlakovodního reaktoru o výkonu 1600 MW elektrických začaly v roce 2017 a byly dokončeny v květnu minulého roku, o 50 dní později, než se plánovalo. Tyto klíčové předprovozní testy zajistí, že chladicí systém a bezpečnostní systémy fungují správně předtím, než bude zavezeno palivo. Jedná se o první testy na úrovni jaderné elektrárny, kdy je reaktor a turbína provozovaná jako celek, i když stále bez paliva. Zpoždění při dokončení horkých funkčních testů bylo zapříčiněno kvůli vibracím v tlakovodní trase. Na základě výsledků sdělila společnost TVO, že komplexní modifikační balíček by měl být implementován na třetím bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. Balíček má vylepšovat systémy výroby elektřiny, instrumentace a kontrolních systémů.

Stuk sdělil, že pracuje na potlačení vibrací v tlakovodní trase jako na jedné z oblastí, které mají být sledovány a kontrolovány před zavezením paliva. Poznamenal však, že existuje technické řešení pro řešení tohoto problému.

Konsorcium společností Areva-Siemens začalo stavět třetí blok elektrárny Olkiluoto, prvního bloku EPR, v roce 2005. Výstavba na klíč byla důsledkem podepsání zakázky se společností TVO na konci roku 2003. Původní datum dokončení reaktoru bylo v roce 2009, ale projekt prošel několika zpožděními a neúspěchy. Podle posledního plánu bude palivo zavezeno do reaktoru v červnu tohoto roku a k připojení do elektrické sítě by mělo nastat v říjnu. Do komerčního provozu má reaktor vstoupit v lednu 2020.

V prosinci se stal první blok čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v provincii Guangdong prvním komerčně provozovaným blokem s reaktorem EPR. Komerční provoz druhého bloku elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) je naplánován na tento rok. Zavážení paliva do aktivní zóny jaderné elektrárny Flamanville ve Francii se očekává na konci tohoto roku. Dva bloky EPR jsou nyní také stavěny v elektrárně Hinkley Point C v Somersetu, Spojeném království.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..