Finská vláda 7. března vydala společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO) provozní licenci pro první jaderný reaktor EPR v elektrárně Olkiluoto. Jakmile tento reaktor o výkonu 1600 MW elektrických vstoupí do komerčního provozu (má se tak stát počátkem příštího roku), bude do finské rozvodné sítě dodávat přibližně 15 % spotřeby elektřiny země.

jaderná energie - Finské EPR získalo provozní licenci - Zprávy (Olkiluoto 3 EPR September 2016 TVO) 1
Třetí blok elektrárny Olkiluoto, fotografovaný v září 2016 (Zdroj: TVO)

7. března oznámilo ministerstvo zaměstnanosti a ekonomiky (TEM) předložení pozitivního prohlášení a hodnocení zabezpečení ministerstva, které bylo vydáno 25. února finským radiačním a jaderným dozorem (Stuk). Bezpečnostní hodnocení Stuku došlo k závěru, že jaderná elektrárna byla postavena bezpečně a TVO je schopno ji bezpečně provozovat. Jaderný dozor sdělil, že nevidí důvody proč neudělit provozní licenci třetímu bloku elektrárny Olkiluoto.

Jarmo Tanhua, prezident a generální ředitel společnosti TVO, vítá „historické rozhodnutí“ udělit provozní licenci třetímu bloku, prvnímu udělenému bloku nového jaderného reaktoru ve Finsku od roku 1979.

„Toto rozhodnutí je pro nás významným potvrzením práce, kterou děláme a odbornosti, kterou disponuje jaderná elektrárna Olkiluoto,“ dodal. „Jednalo se o dlouhý projekt. Provozní licence je důležitým krokem k produkci elektřiny a naplnění očekávání, která byla stanovena pro rozhodnutí o výstavbě v dobách, kdy se řešilo energetické zabezpečení Finska elektřinou. Společně s těmito problémy se tenkrát řešila také otázka výroby bezemisní elektřiny a závislosti na dovozu elektřiny.“

Marjo Mustonen, starší viceprezident produkce elektřiny ve společnosti TVO, sdělil, že spouštění třetího bloku elektrárny Olkiluoto bude „největší jedinou činností ve prospěch klimatu ve finské historii.“

TVO předložila svou 130000strannou žádost společnosti TEM v dubnu 2016. Žádost obsahovala informace ohledně ostatních věcí, technických a provozních principů bezpečnosti, dohody o jaderném odpadu a detailů společnosti TVO ohledně finanční pozice. Navíc v žádosti o povolení k prvním dvaceti letům provozu třetího bloku elektrárny Olkiluoto společnost TVO také žádala o povolení k využívání stávajícího zařízení pro ukládání radioaktivního odpadu. Radioaktivní odpad bude v elektrárně vznikat v průběhu provozu. Žádost se však netýkala zařízení pro konečné ukládání radioaktivních materiálů.

Podmínky udělení licence uvádí, že TVO musí zajistit periodické hodnocení bezpečnosti třetího bloku do konce roku 2028 a předložit jej Stuku ke schválení. TEM sdělil, že rozsah tohoto hodnocení „bude stanoveno na základě aplikování mezinárodních a národních požadavků a praktik a samozřejmě také na požadavcích dozorného orgánu Stuk“. Sdělil, že ostatní podmínky licence se vztahují k udržení, výrobě, zpracování, použití a uložení jaderného materiálu a správě radioaktivního odpadu.

„Třetí blok elektrárny Olkiluoto je první jadernou elektrárnou na světě s plně navrženým a provozovaným systémem správy radioaktivních materiálů, připraveným ke spuštění,“ poznamenal Kimmo Tiilikainen, ministr životního prostředí a energetiky. „Elektrárna je zahrnuta v plánech konečného ukládacího zařízení, připraveného společností Posiva. Posiva je expertní organizace, zodpovědná za konečné ukládání použitého jaderného paliva.“

Přípravy spuštění třetího bloku elektrárny Olkiluoto stále probíhají. Pro zavážení paliva společnost TVO stále vyžaduje speciální licence od dozorného orgánu Stuk. Ačkoliv je předtím třeba ještě dořešit některé dodatečné problémy, než bude možné zavézt palivo do reaktoru, a sice odstranění vibrací v trase kompenzátoru objemu. Tyto vibrace byly zjištěny během spouštěcích testů elektrárny.

Konsorcium společností Areva-Siemens začalo stavět třetí blok, první blok EPR na světě, v roce 2005. Výstavba začala c rámci zakázky podepsané se společností TVO na konci roku 2003. Dokončení reaktoru bylo původně naplánováno na rok 2009, ale projekt postihlo několik zdržení a neúspěchů. Podle posledního plánu bude palivo zavezeno do reaktoru v červnu tohoto roku. K připojení k elektrické síti má dojít v říjnu a počátek výroby elektřiny je pak naplánováno na leden 2020.

Tiilikainen sdělil, že Finsko potřebuje vše pro boj proti klimatickým změnám. „Spouštění dlouho očekávaného třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto bude velkým příspěvkem ke snížení množství skleníkových plynů. Přibližně 80 % finské elektřiny je nyní vyráběno bez vytváření emisí a podíl jaderné energetiky v mixu po zapojení reaktoru EPR vzroste na úroveň 85 %.“

V prosinci minulého roku vstoupil první blok čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pchin-jin: Taishan) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) do komerčního provozu. Komerční provoz druhého bloku elektrárny Tchaj-šan je naplánován na tento rok. Zavážení paliva do aktivní zóny elektrárny Flamanville ve Francii se předpokládá do konce tohoto roku. Dva bloky EPR jsou také ve výstavbě v rámci projektu Hinkley Point C v Somersetu, Spojeném království.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..