Estonská společnost Fermi Energia vybrala Moltex Energy jako preferovanou technologii pro plán založení nízkouhlíkové výroby elektřiny v Baltské oblasti. Společnost Moltex Energy 21. března sdělila, že dvě společnosti již podepsaly memorandum o porozumění, které předpokládá jejich zapojení do společných prací. Do těch se řadí provedení studie proveditelnosti pro lokalitu výstavby a vývoj vhodných režimů licencování.

jaderná energie - Estonsko studuje možnosti pokročilého reaktoru Moltex - Zprávy (The Stable Salt Reactor) 1
Stabilní reaktor s roztavenými solemi (Zdroj: Moltex Energy)

V jejich prohlášení společnost Moltex Energy poznamenala, že Estonsko vyrábí většinu své energie z ropy, ale tato velká kapacita se do roku 2030 významně sníží. Větrné elektrárny v Baltské oblasti mají nějaký potenciál, ale země potřebuje alternativní, spolehlivé zdroje energie v případě, že chtějí zůstat energeticky nezávislí, dodali. Estonští sousedé Litva, Lotyšsko a Finsko jsou dovozci elektřiny a čistá a bezpečná energetika v Estonsku by mohla představit zlepšení energetické bezpečnosti v celé oblasti, dodali.

Simon Newton, ředitel obchodu a vývoje ve společnosti Moltex, sdělil: „Estonsko disponuje živou, podnikatelskou a perspektivní ekonomikou a je ideálním místem pro čerpání výhod ze stabilního reaktoru na bázi roztavených solí, Moltex Salt.“

Kalev Kallemets, generální ředitel společnosti Fermi Energia, sdělil: „Naše ambice jsou nasadit první malý modulární reaktor generace IV v EU, zde v Estonsku, do začátku 30. let. Je důležité, abychom spolupracovali se společností Moltex Energy na životně důležitém projektu. Disponovat vlastním zdrojem čisté a levné elektřiny je pro Estonsko velmi důležitý projekt, jehož technologie má obrovský potenciál.“

Britská společnost Moltex Energy v minulém červnu oznámila, že postaví demonstrační blok tohoto reaktoru (SSR-W) v jaderné elektrárně Point Lepreau v Kanadě. Tento projekt má být postaven v rámci dohody podepsané se společnostmi New Brunswick Energy Solution a NB Power.

Technologie SSR společnosti Moltex Energy je koncepčním návrhem bez cirkulačních čerpadel. Jediná čerpadla jsou v sekundárním solném okruhu. Cirkulace chladiva je zajištěna přirozenou konvekcí, díky které je zajištěn přestup tepla mezi palivovými soubory a parogenerátory. Palivové soubory jsou umístěny uprostřed nádrže, která je z poloviny zaplněna solí. Teplota aktivní zóny dosahuje 500-600 °C při atmosférickém tlaku v systému.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..