Tým expertů mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) sdělil 11. března, že Estonsko za poslední dva roky posílilo jejich dozorný rámec jaderné a radiační bezpečnosti. Integrovaný tým dozorné služby (IRRS) 9. března završil šestidenní misi s cílem posoudit estonskou implementaci doporučení a návrhů během předchozí mise IRRS z roku 2016.

jaderná energie - Estonsko posiluje dozorné aktivity - Zprávy (Estonia land map) 1

Ilustrativní mapa Estonska (Zdroj: WNN)

Estonsko nedisponuje jadernými elektrárnami, ale využívá zdroje radioaktivity v lékařství, průmyslu a výzkumných aplikacích. Země udržuje prozatímní ukládací zařízení radioaktivního odpadu a vláda je nyní v procesu výběru zařízení pro jeho trvalé ukládání, sdělila MAAE.

Tým IRRS byl vedený Stavroulem Vogiatzim, starším úředníkem kanceláře pro licencování a inspekce řecké agentury pro atomovou energii.

„Zatímco země potřebuje dodatečné posílení dozorného rámce, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo sociálních věcí již ukázaly příspěvek ke pokračování zlepšování,“ sdělil Vogiatzi.

Tým zjistil, že před rokem 2016 učinilo ministerstvo životního prostředí kladné kroky k: Aktualizaci národní bezpečnostní politiky a strategií, dozorného rámce pro lékařství, problematice dávek z ozáření v souladu se standardy MAAE, stanovení jasné odpovědnosti za inspekce pro lékařská zařízení mezi radou pro zdraví obyvatel a inspektorátem životního prostředí, vyvinutí postupů k hodnocení a přístupu k žádostem o autorizaci, inspekci a posílení, zlepšení sdílení informací mezi radou pro životní prostředí a inspektorátem životního prostředí.

Podle prohlášení MAAE, Harry Liiv, náměstek tajemníka generálního ředitele ministerstva životního prostředí, sdělil, že země posílila jejich národní legislativu přijetím nového jaderného zákona v roce 2016 a renovovala zákony. Dodal, že implementace některých doporučení, navržených během mise z roku 2016, je „dlouhodobou činností,“ která je řešena v národním plánu vývoje radiační bezpečnosti. Tento plán se zaměřuje na období 2018 až 2027.

Tým doporučil, aby vláda a rada pro životní prostředí „zajistili obecná odůvodnění“ pro radiologické procedury, poskytli vhodné vzdělávání v oblasti radiační bezpečnosti a posílili bezpečné vedení v oblasti udržitelné a silné kultury bezpečnosti.

Osm členů týmu IRRS tvořili starší odborníci z Chorvatska, Řecka, Litvy, Lotyšska, Slovinska a Švédska, zbylí dva členové byli z MAAE. Konečná zpráva bude poskytnuta vládě během tří měsíců a vláda plánuje tuto zprávu zveřejnit.

Mise IRRS je navržena k posílení efektivity národní jaderné a radiační ochrany, založené na standardech MAAE a mezinárodních dobrých praktikách v této oblasti. Zároveň uznává odpovědnost každé země a zajištění jaderné a radiační bezpečnosti.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..