Společnost EDF Energy vydala videozáznam z inspekce ukazující praskliny v grafitových blocích aktivní zóny reaktoru elektrárny Hunterston B-1 ve Skotsku.

Ve zprávě pro místní komunitní skupiny sdělil ředitel jaderné elektrárny Hunterston, Roddy Angus, že videa jsou reprezentativním příkladem nalezení „prasklin“, které byly nalezeny během inspekcí elektrárny.
Sdělil, že závěry z roku 2017 ukazují, že praskliny jsou dlouhé kolem 1 mm, když vzniknou a otevírají se velmi pomalu.
„Průměrná délka prasklin je nyní 2 mm a vzhledem k demonstraci bezpečnosti našich jaderných elektráren jsme došli k závěru, že praskliny o délce 10 mm na vnitřní straně palivového kanálu a 18 mm na vnější straně palivového kanálu jsou přijatelné.“
Společnost EDF Energy sdělila, že aktivní zóny všech 14 pokročilých plynem chlazených jaderných reaktorů (AGR) ve Spojeném království jsou vyrobeny z grafitových bloků. Kanály procházející těmito bloky, jsou určeny pro jaderné palivo a také pro řídicí orgány, které v případě potřeby umožňují štěpnou řetězovou reakci. Tento grafit se měl vždy po určité době měnit. Stárnutí je jedním z faktorů, které ovlivňují provozuschopnost britských AGR.
„Od března 2018 jsme zajišťovali nejrozsáhlejší vyšetřovací program kontroly grafitových bloků. Tento program sdělil stav grafitu v aktivních zónách obou reaktorů v elektrárně Hunterston,“ sdělila společnost EDF Energy.
V jaderné elektrárně Hunterston B jsou dva reaktory AGR. První blok začal svůj komerční provoz v únoru 1976 a druhý blok pak v březnu 1977.
Aktivní zóna obou bloků je vytvořena z 6000 grafitových bloků. 3000 z nich obsahuje palivové kanály, které jsou propojené. Konstrukce je navržena tak, aby obsahovala mnoho redundantních bloků. Vzhledem k tomu může mnoho grafitových bloků popraskat, aniž by vznikly bezpečnostní problémy.
V březnu 2018 byl první blok elektrárny odstaven kvůli rutinní inspekci grafitové aktivní zóny. Inspekce potvrdily očekávanou přítomnost nových prasklin v aktivní zóně a identifikovaly bloky, u kterých se vyskytovaly praskliny ve vyšší míře, než jaká byla původně modelovaná.
V květnu 2018 rozhodla společnost EDF Energy, že by měl první blok elektrárny Hunterston zůstat odstavený, aby bylo umožněno společnosti pracovat s dozorným orgánem na zajištění bezpečnosti elektrárny.
Zdroj: nucnet.org