Společnost EDF Energy vydala videozáznam z inspekce ukazující praskliny v grafitových blocích aktivní zóny reaktoru elektrárny Hunterston B-1 ve Skotsku.

jaderná energie - EDF Energy vydala videozáznam grafitových prasklin na bloku elektrárny Hunterston B-1 - Zprávy (Hunterston B Courtesy EDF.bmp) 1
Jaderná elektrárna Hunterston B ve Skotsku (Zdroj: EDF Energy)

Ve zprávě pro místní komunitní skupiny sdělil ředitel jaderné elektrárny Hunterston, Roddy Angus, že videa jsou reprezentativním příkladem nalezení „prasklin“, které byly nalezeny během inspekcí elektrárny.

Sdělil, že závěry z roku 2017 ukazují, že praskliny jsou dlouhé kolem 1 mm, když vzniknou a otevírají se velmi pomalu.

„Průměrná délka prasklin je nyní 2 mm a vzhledem k demonstraci bezpečnosti našich jaderných elektráren jsme došli k závěru, že praskliny o délce 10 mm na vnitřní straně palivového kanálu a 18 mm na vnější straně palivového kanálu jsou přijatelné.“

Společnost EDF Energy sdělila, že aktivní zóny všech 14 pokročilých plynem chlazených jaderných reaktorů (AGR) ve Spojeném království jsou vyrobeny z grafitových bloků. Kanály procházející těmito bloky, jsou určeny pro jaderné palivo a také pro řídicí orgány, které v případě potřeby umožňují štěpnou řetězovou reakci. Tento grafit se měl vždy po určité době měnit. Stárnutí je jedním z faktorů, které ovlivňují provozuschopnost britských AGR.

„Od března 2018 jsme zajišťovali nejrozsáhlejší vyšetřovací program kontroly grafitových bloků. Tento program sdělil stav grafitu v aktivních zónách obou reaktorů v elektrárně Hunterston,“ sdělila společnost EDF Energy.

V jaderné elektrárně Hunterston B jsou dva reaktory AGR. První blok začal svůj komerční provoz v únoru 1976 a druhý blok pak v březnu 1977.

Aktivní zóna obou bloků je vytvořena z 6000 grafitových bloků. 3000 z nich obsahuje palivové kanály, které jsou propojené. Konstrukce je navržena tak, aby obsahovala mnoho redundantních bloků. Vzhledem k tomu může mnoho grafitových bloků popraskat, aniž by vznikly bezpečnostní problémy.

V březnu 2018 byl první blok elektrárny odstaven kvůli rutinní inspekci grafitové aktivní zóny. Inspekce potvrdily očekávanou přítomnost nových prasklin v aktivní zóně a identifikovaly bloky, u kterých se vyskytovaly praskliny ve vyšší míře, než jaká byla původně modelovaná.

V květnu 2018 rozhodla společnost EDF Energy, že by měl první blok elektrárny Hunterston zůstat odstavený, aby bylo umožněno společnosti pracovat s dozorným orgánem na zajištění bezpečnosti elektrárny.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..