Americké ministerstvo energetiky (DOE) dokončilo další federální záruky v hodnotě 3,7 miliardy dolarů (84,3 miliardy Kč) na pokračování výstavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle. 21. března to oznámil tajemník pro americkou energetiku, Rick Perry, během jeho návštěvy staveniště poblíž Waynesboro v Georgii.

jaderná energie - Důležitost projektu Vogtle - Zprávy (Vogtle construction March 2019 Georgia Power) 1
Umisťování kupole reaktorové budovy třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle (Zdroj: Georgia Power)

Rick Perry byl během své návštěvy také svědkem umisťování kupole třetího reaktorového bloku. Tato činnost signalizuje, že již byly všechny moduly a velké komponenty v reaktorové hale umístěny na své místo.

„Projekt výstavby jaderné elektrárny Vogtle je kritický pro podporu administrativního směřování k oživení a rozšíření amerického jaderného průmyslu,“ sdělil Perry. „Silný jaderný průmysl podporuje spolehlivou a odolnou síť a posiluje naši energetiku a národní zabezpečení. Jak jsem dnes byl svědkem, jaderná elektrárna Vogtle je projekt s velkým rozsahem na naši infrastrukturu. Projekt zaměstnává tisíce zaměstnanců. Tento projekt je přestavbou vysoce kvalifikované americké jaderné pracovní síly a dodavatelského řetězce budoucnosti.“

Záruky vydané DOE jsou: Až do výše 1,67 miliardy dolarů (37,89 miliardy Kč) pro společnost Georgia Power, která vlastní 45,7 % elektrárny Vogtle, až do výše 1,6 miliardy dolarů (36,3 miliardy Kč) pro společnost Oglethrope Power Corporation, která vlastní 30% podíl a až do výše 415 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) pro tři dceřiné společnosti Municipal Electric Authority of Georgia (MEAG Power), které vlastní 22,7 % elektrárny. Ministerstvo již v září 2014 oznámilo podmínky závazků pro dodatečné záruky a nyní zajistí úvěr v celkové hodnotě 12 miliard dolarů (272,3 miliardy Kč) pro projekt. V tomto úvěru budou již zahrnuty předchozí půjčky 8,3 miliard dolarů (188,3 miliardy Kč) pro společnosti GPC, OPC a MEAG Power z let 2014 a 2015.

Prezident a generální ředitel společnosti Georgia Power, Paul Bowers, sdělil, že uvěrové záruky hrají klíčovou roli snižováním ceny výstavby a dodáním výhod zákazníkům. „Děkujeme administrativě, ministerstvu energetiky, tajemníkovi Ricku Perrymu a členům kongresu za jejich pokračující podporu projektu výstavby 3. a 4. bloku elektrárny Vogtle,“ dodal.

Tom Fanning, prezident a generální ředitel společnosti Southern Company, sdělil, že pokrok na staveništi byl „přímým výsledkem obrovské podpory“ projektu, kterou obdržel. „Veřejní a soukromí partneři stáli při nás od samého počátku, kdy jsme se snažili postavit první jaderný vývoj této generace ve spojených státech,“ dodal.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle začala v roce 2013. Zde jsou stavěny reaktory AP1000 a jednalo se o výstavbu prvních jaderných bloků v USA po více než 30 letech. Předpokládané spuštění těchto bloků je v listopadu 2021 a listopadu 2022. Poté, co v březnu 2017 společnost Westinghouse vyhlásila bankrot, vlastník rozhodl pokračovat s projektem v rámci řízení společností Southern Nuclear. Správu výstavby zajišťuje společnost Bechtel.

Bowers sdělil, že umístění vrchlíku kupole třetího výrobního bloku bylo „historickým okamžikem projektu“. Vrchlík má 39,6 metrů v průměru, 11,3 metrů na výšku a váží 680 tun. „V minulém roce jsme učinili významný pokrok a očekáváme, že tomu tak bude i v roce 2019,“ dodal.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..