Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do japonského energetického sektoru se na počátku roku 2019 snížil o 10 %, poté, co bylo spuštěno dalších 5 jaderných reaktorů. Sdělila to 4. března americká informační agentura (EIA).

jaderná energie - Dovoz zemního plynu do Japonska se snižuje se znovu spouštěním jaderných elektráren - Zprávy (Japan generation 2000 2017 EIA 1) 1
Zapojení jednotlivých zdrojů energie do japonské energetiky (Zdroj: IAEA)

Před rokem 2011 zajišťovala jaderná energetika v Japonsku přibližně 30 % výroby elektřiny. Po havárii jaderné elektrárny Fukušima byly z bezpečnostních důvodů a úprav všechny jaderné reaktory odstaveny. Reaktory, u kterých se plánovala údržba a výměna paliva, zůstaly odstaveny. Tato situace znamená, že v Japonsku nebyla od září 2013 až do srpna 2015 vyráběna elektřina jadernými elektrárnami. Většina elektřiny byla zajišťována zvýšeným využíváním zemního plynu.

Pět Japonských reaktorů, a sice Genkai 3, Genkai 4, Ohi 3 a Ohi 4 a Ikata 3 se již navrátilo do provozu v roce 2018 a zvýšily tak počet provozovaných reaktorů na 9 s celkovým instalovaným výkonem 8,7 GW elektrických, dodala EIA.

„Vzhledem k pěti spuštěným reaktorům v roce 2018 se snížila spotřeba zemního plynu a díky tomu se snižovaly také jeho dodávky“ sdělila administrativa.

V roce 2019, jejich prvním roce provozu na plném výkonu po nehodě, očekává agentura EIA pokračování ve spouštění dalších jaderných reaktorů, a tím také snižování dovozu zkapalněného zemního plynu o přibližně 5 milionů tun. Toto množství je ekvivalentní 10 % výroby energie v Japonsku a 6 % dovozu zkapalněného zemního plynu v roce 2018.

Japonská dlouhodobá energetická politika volá po dosažení podílu jaderné energetiky na 20 až 22 % do roku 2030. Tento cíl bude vyžadovat dodatečných 30 reaktorů v provozu. Kromě devíti nyní provozovaných reaktorů je ještě dalších 16 z původních 39 reaktorů určeno ke znovu spuštění.

Veškerá poptávka po zemním plynu je nyní zajišťována pomocí zkapalněného zemního plynu a Japonsko jej dováží mnohem více, než ostatní země, poznamenala EIA. Přibližně třetina (34,7 %) dovozu zkapalněného zemního plynu je dováženo z Austrálie, dále 13,4 % z Malajsie a 12 % z Kataru. Japonská těžba zemního plynu se snižuje od roku 2014, kdy dosáhla maxima. Letos se těžba bude pravděpodobně dále snižovat v důsledku dalších spuštěných bloků, sdělila EIA. Výhled na další dovoz zkapalněného zemního plynu bude do značné míry záviset na množství spuštěných bloků, dodali.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..