Americké ministerstvo energetického národního jaderného zabezpečení (NNSA) vybrala čtyři společnosti, aby zahájily jednání o možných nových dohodách o spolupráci při produkci molybdenu 99 (Mo-99) bez použití vysoce obohaceného uranu (HEU).

jaderná energie - Čtyři americké společnosti byly vybrány pro financování produkce Mo-99 - Zprávy (Shine CEO Greg Piefer with accelerator Shine) 1

Zakladatel a generální ředitel společnosti Shine, Greg Piefer, u urychlovače částic (Zdroj: Shine)

Mo-99 je používaný v nemocnicích k produkci Technecia-99m, používaného v přibližně 80 % zobrazovacích lékařství procedur. Mo-99 se vyrábí ve výzkumných reaktorech a jeho poločas rozpadu je pouze 66 hodin, což znemožňuje jeho výrobu do zásoby. Bezpečné dodávky jsou tedy klíčovým problémem. Mnoho dodávek je vyráběno v 5 reaktorech v Belgii, Nizozemí, Rusku a Jižní Africe. V posledních letech se ukázalo, jak neočekávané je odstavení jednoho reaktoru a jak rychle může vést k nedostatku molybdenu. Navíc je většina Mo-99 nyní vyráběna z HEU, na které je poukazováno jako na potenciální riziko šíření jaderných materiálů.

Tento izotop je denně používaný ve více jak 40000 procedurách v USA. Spojené státy však nyní nevyrábí Mo-99 a všechen musí dovážet. Od roku 2009 NNSA pracuje na komerčním partnerství pro urychlené založení domácí produkce Mo-99 při použití rozmanité nabídky dodávek, používajících HEU.

V minulém roce NNSA vydala nové oznámení o možnosti financování výroby Mo-99 bez použití HEU.

20. února americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo, že NNSA dokončila své hodnocení podané žádosti v reakci na možnosti financování. Na základě hodnocení a doporučení nezávislého panelu technického hodnocení byly vybrány čtyři společnosti, které se zúčastní vyjednávání o možných nových dohod o spolupráci. Těmito společnostmi jsou: Niowave Inc, NorthStar Medical Radioisotopes LLC, Northwest Medical Isotopes (NWMI) a Shine Medical Isotopes.

Niowave, společnost založená v Michiganu vyvíjí supravodivý elektronový lineární urychlovač pro výrobu radioizotopů pro lékařské využití.

NorthStar, založená v Beloitu, Wisconsinu, vyvíjí dva procesy produkce Mo-99 bez použití HEU. Z krátkodobého hlediska pracuje s využitím výzkumného reaktoru na univerzitě v Missouri (MURR) k ozařování terčů s Mo-98, vedoucí k výrobě Mo-99. V dlouhodobém horizontu vyvíjí metodu produkce v lineárních urychlovačích.

NWMI licencovala technologii ze státní oregonské univerzity pro terče z nízkoobohaceného uranu (LEU) pro použití ve výzkumném reaktoru Triga. Společnost NWMI je založená v Corvallis, Oregonu, a již nyní podala žádost komisi jaderného dozoru o výstavbu zařízení, které může produkovat terče pro ozařování a následně je odeslat do univerzitního výzkumného reaktoru, kde budou ozářeny a následně navráceny k separaci Mo-99.

Společnost Shine konstruuje zařízení v Janesville ve Wisconsinu. To bude produkovat lékařské důležité radioizotopy, obsahující Mo-99. Toto zařízení používá nízkoenergetický urychlovač částic založený na štěpení terče vyrobeného z nízko obohaceného uranu, rozpuštěném ve vodném prostředí. Komerční produkce Mo-99 v zařízení je naplánována na rok 2021.

S podporou kongresu určila DOE/NNSA financování dohody spolupráce až do 15 milionů dolarů (339 milionů Kč) pro každou společnost. Průmysloví partneři budou odpovídat každé přidělené finanční podpoře.

„Mo-99 je velmi důležitý izotop ve zdravotnictví. Lékaři se na něj každý den spoléhají,“ sdělil sekretář amerického ministerstva energetiky, Rick Perry. „Tento rozvoj průmyslu pomáhá vyvíjet spolehlivé dodávky životně důležitého zdravotnického izotopu, snižovat závislost na dovozu Mo-99 a přinášet nové příležitosti.“

NNSA také financuje národní laboratoře, aby vynaložily úsilí na domácí produkci Mo-99 bez vysoce obohaceného uranu. V roce 2019 se NNSA rozhodla financovat národní laboratorní práce při podpoře společností NorthStar, Shine, NWMI, Niowave, stejně jako: BWXT Isotope Technology Group, COQUI Radio Pharmaceuticals, Global Medical Isotope Systems a Magneto Inertial Fusion Technologies.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..