Trh s uranem začal vykazovat oživení v roce 2018, ale ceny a dlouhodobé zakázky jsou stále nedostačující ke znovuspuštění výrobní kapacity, sdělil generální ředitel společnosti Cameco, Tim Gitzel 11. února.

jaderná energie - Cameco postupuje opatrně kvůli zlepšení trhu - Zprávy (McArthur River 2014 Cameco) 1

Uranový důl McArthur River (Zdroj: Cameco)

Významné omezení dodávek během roku vedlo ke zvýšení poptávky uranu za spotové ceny od producentů a zákazníků, sdělil Gitzel v konečné zprávě čtvrtého čtvrtletí 11. února. Společnost Cameco také omezila dodávky z jejich uranových dolů Key Lake a McArthur River. Byly sníženy jejich zásoby uranu z 27 milionů liber (12258 tun) U3O8 na 7,7 milionů liber (3496 tun) U3O8, sdělil Gitzel. Tyto akce „jednoznačně hrály roli“ při „čištění“ trhu s uranem, který byl předtím přeplněný.

Společnost v současné době němá v úmyslu zvýšit zásobu svých skladů nad množství potřebné pro pokrytí přibližně 4 a půl měsíčního prodeje. Toto množství je přibližně 7 – 9 milionů liber (3178 až 4086 tun), sdělil v odpovědi na otázky investorů.

Pozastavení produkce uranu v dolu Key Lake či McArthur River v regionu Saskatchewan začalo v lednu 2018 a v červnu společnost oznámila, že omezení může být neurčité. Gitzel také poznamenal, že akce roku 2018 kazašského uranového producenta Kazatomprom zahrnuje snížení produkce, prodáním více jak 8 milionů liber (3632 tun) nadbytečných zásob žlutého koláče. Tím došlo k efektivnímu oddělení těchto materiálů od trhu.

Společnost Cameco ve svých dokumentech o řízeních a analýzách (MD&A), vydaných 8. února, sdělila, že nebude vytvářet z jejich aktiv jedno hodnocení, dokud nebudou moct dodávat uran v rámci dlouhodobých smluv, které poskytnou akceptovatelnou hodnotu návratnosti. Trh s dlouhodobým uranem je „předběžný,“ sdělil Gitzel, existují zde nejistoty vytvořené trhem a obchodními podmínkami, které čelí jadernému průmyslu. Navíc označil probíhající úsilí paragrafu 232 amerického ministerstva ochodu, zahájeného v červnu 2018, jako nejvýznamnější součást obchodu. Výsledek šetření určí, zda množství a okolnosti dovozu uranu ze zahraničí do USA ohrozí poškození národní bezpečnosti a povedou k omezení dovozu uranu. To povzbudí těžbu uranu z amerických zdrojů.

Výsledek šetření paragrafu 232 nebude mít okamžitý vliv na existující zakázky, sdělil Gitzel, ale poznamenal, že společnost Cameco bide největším producentem uranu ve Spojených státech, dokud nebudou muset uzavřít své doly. „Pokud Spojené státy hledají domácí produkci, naše aktiva by byla mezi nejlepšími a nejrychlejšími pro začátek výroby,“ dodal. Tato aktiva by se mohla vrátit zpět na úroveň výroby přibližně 453 tun U3O8 za rok. Dosažení udržitelné úrovně může trvat přibližně 3-5 let. Po této době vzroste výroba na 1360 až 1814 tun ročně, dodal v odpovědích na otázky.

Společnost Cameco sdělila v jejich MD&A, že pokračuje ve hledání ostatních příležitostí v rámci jaderného palivového cyklu a zejména obohacování. „Provozní kontrola výroby uranu, konverze a obohacování může poskytnout provozní synergii, která může zvýšit profit, dodala společnost.“

Cameco na začátku tohoto měsíce podepsala termínový list s australskou technologickou společností Silex Systems na jejich návrhu spojeného nákupu podílu společnosti Hitachi Nuclear Energy GLE. Jedná se o exkluzivní licenci na laserovou obohacovací technologii SILEX. „O této technologii si myslíme, že má budoucnost,“ sdělil Gitzel v odpovědích na otázky investorů. Sdělil, že zájmy společnosti Cameco v GLE byly o obojí, jak obohacovací technologii, tak také hráče na uranovém trhu. GLE má nyní dohodu o obohacování ochuzeného uranu z inventáře amerického ministerstva energetiky.

Těšíme se na rok 2019, sdělil Gitzel, na základě stávajících cen uranu by se mohlo zdát, že rok 2019 bude „slabším“ rokem pro společnost. Produkční pokyny pro rok jsou 4000 tun uranu ve formě U3O8 z vlastněných a provozovaných zařízení. Celkový inventář těchto zařízení je 8163 až 9520 tun uranu, určených k prodeji a 1270 až 1360 tun uranu určených k dodávkám. Poznamenal, že se společnost bude přizpůsobovat svá aktiva podle „dynamického“ trhu. „Naše výhledy do roku 2019 a snižující se ceny uranu v našem portfóliu jsou výsledkem záměrné strategie,“ sdělil Gitzel a dodal, že společnost může očekávat dlouhodobé výhody, které převáží krátkodobé příjmy související s jejími rozhodnutími.

„Rok 2018 byl plný příležitostí a neočekáváme nic nižšího ani v roce 2019,“ završil Gitzel.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..