Ve čtvrtek 28. února 2019 bylo dokončeno betonování kupole vnějšího kontejnmentu 2. bloku Ostrověcké jaderné elektrárny, kterou v Bělorusku staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Jde o jednu z klíčových událostí během výstavby jaderné elektrárny, protože znamená závěr stavebních prací na reaktorové budově.

jaderná energie - Betonování kupole kontejnmentu 2. bloku Ostrověcké JE bylo dokončeno - Zprávy (Usazování ocelové výstelky vnitřní kupole Ostrověcké JE která bude zakryta vnější ochrannou obálkou) 1
Usazování ocelové výstelky vnitřní kupole Ostrověcké JE, která bude zakryta vnější ochrannou obálkou (Zdroj: Tisková zpráva)

Vnější kupole ochranné obálky má výšku 15,6 metrů a průměr 51,6 metrů. Celkově bylo na odlití kupole s tloušťkou stěny 80 centimetrů spotřebováno přes tři tisíce kubíků speciálního betonu. Jeho kvalita byla kontrolována během celého průběhu prací.

„Díky tomu, že je kupole hotová, můžeme přistoupit k montáži systému pasivního odvodu tepla přes parogenerátory (SPOT), který se nachází v prostorách kupolovité části vnějšího kontejnmentu,“ řekl viceprezident společnosti ASE pro projekt Ostrověcké JE, Vitalij Poljanin.

Každý z bloků Ostrověcké jaderné elektrárny s reaktory VVER-1200 má dvojitý kontejnment. Vnitřní ochranná obálka představuje sama o sobě jednu z bezpečnostních bariér, a pokud by došlo k havárii, zabrání úniku radioaktivních látek do životního prostředí. Vnější obálka společně s vnitřní slouží jako ochrana elektrárny před přírodními i technogenními mimořádnými událostmi, jako je například zemětřesení, uragán či pád letadla.

Ve stejné době došlo k významnému milníku i v 1. bloku Ostrověcké elektrárny: byly zprovozněny transformátory zajišťující napájení bloku ze sítě. Dva rezervní transformátory pro vlastní spotřebu bloku dodaly poprvé napájení 10 kV v režimu normálního provozu.

„Napájení bloku pomocí těchto transformátorů nám umožňuje poprvé roztočit hlavní cirkulační čerpadla a prověřit jejich provozuschopnost, což musíme provést před zahájením hydrozkoušek primárního okruhu. Dále díky tomu budeme moci roztočit elektromotory systému napájení strojovny a postupně oživovat celou elektrárnu,“ vysvětlil Poljanin.

Během provozu budou tyto transformátory zajišťovat napájení bloku při odstávkách a údržbě. Jsou nezbytné i ve fázi spouštění, kdy napájí spouštěný blok během jednotlivých fází spouštěcích prací. Projektu se dodavatelsky účastnily i české firmy, které tak rozšířily své zkušenosti s reaktory generace III+ a jejich vysokými nároky na kvalitu výroby a životnost produkce. Armatury dodaly například Arako, Armatury Group, L D M, Mostro, MPower Engineering a MSA, mezi dodavatele čerpací techniky se zařadila Sigma Group, servopohony dodala ZPA Pečky, část potrubí dodala Lavimont Brno a laboratorní sklo dodaly Kavalierglass, Preciosa Ornela, Vitrum a Sklárny Moravia.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..