První blok Ostrovecké jaderné elektrárny, stavěné v Bělorusku, byl propojen s vlastním zdrojem energie, oznámil Rosatom. Také byly dokončeny práce na betonáži druhého bloku.

jaderná energie - Běloruské bloky dosáhly stavebních milníků - Zprávy (Ostrovets workers Belarus Rosatom) 1
Pracovníci první běloruské jaderné elektrárny (Zdroj: Rosatom)

V běloruské jaderné elektrárně je stavěn ruský blok VVER-1200 AES-2006. Spouštění prvního bloku je naplánováno na příští rok, zatímco provoz druhého bloku je naplánován na rok 2020. Reaktory budou dodávat 2340 MW elektrických do sítě.

Ruská státní korporace sdělila, že byly uvedeny do provozu dva záložní transformátory na prvním bloku.

Vitaly Polyanin, ředitel běloruské jaderné elektrárny, projektované společností ASE, dceřiné společnosti Rosatomu, sdělil, že dodávky energie umožní testování elektrických motorů hlavních cirkulačních čerpadel před hydraulickými testy reaktoru.

Druhý blok „dokončil stejně důležité činnosti při betonování kupole vnějšího kontejnmentu,“ dodal Rosatom.

Toho bylo dosaženo podle plánu, jak se projekt blížil do konečné fáze konstrukce a instalace zařízení na bloku.

Společnost RosSEM Trust začala betonáž v listopadu 2017 a od té doby dodala na stavbu 3043 krychlových metrů betonu. Stavba je 15,6 metrů vysoká s průměrem 51,6 metrů.

Dokončení kontejnmentu znamená zapojení systému pasivního odvodu tepla přes parogenerátory, dodal Rosatom. Jedná se o poslední etapu přípravy jaderné elektrárny na spuštění, dodal Polyanin.

Mezivládní dohoda mezi Ruskem a Běloruskem o spolupráci při výstavbě běloruské jaderné elektrárny byla podepsaná v březnu 2011.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..