Všech 98 komerčně provozovaných amerických jaderných reaktorů získalo od dozorného orgánu (NRC) dvě nejvyšší kategorie provozní úspěšnosti za rok 2018. Jaderná elektrárna Pilgrim, provozovaná společností Entergy, se vrátila na nejvyšší post v bezpečnosti provozování. Hodnocení bylo založeno na precizní kontrole dozorného orgánu.

jaderná energie - Americký jaderný dozor vydává roční hodnocení - Zprávy (Pilgrim Entergy 1) 1
Jaderná elektrárna Pilgrim (Zdroj: Entergy)

Kontroly dozorného orgánu prokázaly, že 93 reaktorů splnilo bezpečnostní a zabezpečovací oblasti hodnocení. Čtyři reaktory – Grand Gulf, druhý a třetí blok elektrárny Peach Bottom a druhý blok elektrárny Watts Bar, byly vyhodnoceny tak, že je třeba upravit jednu až dvě položky, které mají nízkou míru bezpečnosti. Dodatečné hodnocení a inspekce povedou ke zvýšení bezpečnosti těchto elektráren. Druhý blok elektrárny Watts Bar vyřešil své nedostatky dokonce do konce hodnocení a navrátil tak své bezpečnostní ukazatele na 100 %, sdělil dozor NRC.

Žádný reaktor se nedostal do třetí kategorie degradované úrovně výkonnosti. Jaderná elektrárna Pilgrim, provozovaná společností Entergy, byla ve čtvrté kategorii, ale po úpravách a zvýšení výkonnosti, byla přesunuta zpět do první kategorie, dodal dozor NRC.

V jaderné elektrárně Pilgrim je postavený jeden blok varného reaktoru s výkonem 680 MW elektrických. Od roku 2015 byl tento blok pod přísným dohledem dozorného orgánu, který dokončil takzvané bílé testy hodnocení některých bezpečnostních ventilů. To v kombinaci s dvěma předchozími analýzami přimělo NRC k tomu, aby tuto elektrárnu přesunulo do čtvrté kategorie a zvýšila tak dohled nad elektrárnou.

Po dokončení inspekcí NRC v srpnu 2017 byl vydán potvrzující dopis, ve kterém byla společnost Entergy informována o tom, že musí řešit tyto problémy. Tento dopis byl nyní uzavřen, dodala minulý týden společnost Entergy.

Komerční provoz jaderné elektrárny Pilgrim začal v roce 1972 a je licencovaná až do roku 2032. V roce 2015 společnost Entergy oznámila plány uzavření elektrárny prvního června tohoto roku. Elektrárna bude pak předána společnosti Holtec International, která provede její decommissioning.

„Jelikož bylo již v červnu rozhodnuto o odstavení elektrárny Pilgrim, jsem si jistý, že se zdálo pošetilé, že chceme navrátit elektrárnu do normálního provozního režimu,“ sdělil viceprezident elektrárny Pilgrim, Brian Sullivan. „Významné zlepšení“ výkonnosti bylo dosaženo díky „profesionálnímu a hrdému“ úsilí zaměstnanců a „silné podpoře“ jaderné divize společnosti, dodal.

Jaderný dozor NRC popsal dozorný rámec reaktoru jako „rizikový“ s odstupňovaným přístupem k zajištění bezpečnosti elektrárny. Pracovní rámec identifikoval tři klíčové strategické oblasti zajištění bezpečnosti elektrárny a záruk.  Pro vyvození objektivního závěru o licencování bezpečnosti a stanovení její odpovídající úrovně pro každou elektrárnu
byly využity informace z inspekcí a indikátorů výkonnosti . Elektrárny byly dále rozřazeny do jednotlivých skupin dle hodnocení. Nejhorší stupeň je 5, dodal dozor NRC.

Výroční zpráva poskytnutá americkým provozovatelům jaderných elektráren o jejich výkonnosti v průběhu celého roku je vydaná veřejně na internetových stránkách NRC.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..