Americká společnost Westinghouse Electric Company pracuje na znovuspuštění jejich výrobní kapacity jaderného paliva pro tlakovodní reaktory VVER-440. Informoval tak výkonný ředitel společnosti, Jose Emeterio Gutierrez.

jaderná energie - Westinghouse pracuje na znovu zavedení výrobní kapacity paliva pro VVER-440 - Zprávy (04 dukovany 2 768x509 1) 1
Jaderná elektrárna Dukovany by mohla využívat palivo od Westinghousu (Zdroj: ČEZ)

V rozhovoru pro oficiální noviny ukrajinské státní energetické společnosti Energoatom, pan Gutierrez sdělil, že znovuspuštění výrobní kapacity může umožnit společnosti Westinghouse dodávat palivo pro ukrajinskou jadernou elektrárnu Rovno. Podmínkou tohoto obchodu je dohoda s provozovatelem elektrárny, Energoatomem.

Dva ze čtyř bloků jsou reaktory ruského návrhu VVER-440. Ty jsou jedinými bloky tohoto návrhu ze všech 15 komerčně provozovaných bloků. Všechny zbylé bloky jsou tlakovodní reaktory ruského návrhu VVER-1000.

Podle pana Gutierreze pracuje Westinghouse se společností Energoatom na započetí dodávek paliva pro třetí blok rovenské jaderné elektrárny, blok VVER-1000, již od roku 2021.

To může zvýšit množství ukrajinských reaktorů s westinghousským palivem na sedm.

V březnu 2018 konsorcium Westinghousu a jeho osmi evropských partnerů z České republiky, Slovinska, Finska, Španělska a Ukrajiny dokončilo projekty financované Evropskou Unií pro diverzifikaci dodávek jaderného paliva pro reaktory VVER-440 v Evropě.

Společnost v té době uvedla, že konsorcium vyvinulo koncepční návrh paliva a stanovilo, jakým způsobem by mohl být ovlivněn výrobní a dodavatelský řetězec pro dodávky palivových souborů pro reaktory VVER-440.

Podle společnosti Westinghouse provozuje pět členských států celkem 18 bloků VVER, které jsou plně závislé na dodávkách ruského paliva. Těmito státy jsou: Bulharsko, Česká republika, Finsko, Maďarsko a Slovensko.

Společnost Westinghouse vedla projekt známý jako evropské dodávky bezpečného jaderného paliva (Essanuf) od září 2015.

Ukrajina předtím získávala většinu paliva z Ruska, ale v roce 2014 rozšířila palivovou zakázku s Westinghousem jako součást dlouhodobého úsilí pracovat se Spojenými státy na snížení palivové závislosti na Rusku.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..