Vyřešit americký energetický a klimatický problém je mnohem obtížnější, než vyměnit zdroje vypouštějící oxidy uhlíku pomocí přerušovaných obnovitelných zdrojů. Prohlásila to prezidentka Nuclear Energy Institute (NEI), Maria Korsnick, na 15. sdružení amerického energetického fóra.

jaderná energie - Vyberte Jádro, sdělila Korsnick americkému energetickému fóru - Zprávy (Maria Korsnick USEA forum Jan 2019 NEI) 1
Maria Korsnick hovoří na sdružení amerického energetického fóra (Zdroj: NEI)

Vzhledem k rostoucímu riziku emisí oxidu uhličitého a následného ohrožení klimatu Země, čelí Spojené státy obratu, kdy výběr jejich zdrojů elektřiny ovlivní jejich schopnost ochránit klima, stejně jako uspokojit rostoucí energetickou poptávku země, sdělila Korsnick. Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí a světelném záření, či foukání větru. V mnoha případech jsou zálohovány pomocí plynových elektráren, které vypouštění oxidy uhlíku, poznamenala.

„Dnes se ocitáme na rozcestí dvou cest, které jsou před námi. Můžeme si zvolit cestu, která bude diverzifikovat náš energetický mix, a která vytváří prostor pro větrné, solární a plynové elektrárny, ale také například jaderné. Nebo si můžeme vybrat druhou cestu, která neinvestuje do jaderných elektráren, a která vede k vyšším emisím oxidu uhličitého,“ dodala Korsnick. „Myslím, že je volba jasná.“

Americké jaderné elektrárny jsou vysoce účinné. Tyto elektrárny jsou provozovány s průměrným koeficientem využití 92 %. Přitom jaderný sektor zaměstnává přibližně půl milionu lidí. Jaderné elektrárny fungují jako „ekonomické motory“ pro komunitu, kde jsou postaveny, poznamenala.

Ačkoliv bylo nutno uzavřít některé americké jaderné elektrárny a ostatní, zahrnující několik elektráren v Ohiu a Pensylvánii, jsou v ohrožení předčasným uzavřením, dodala. Tato situace představuje riziko pro státy, ve kterých jsou tyto elektrárny umístěné: Například Pensylvánii, která zaměstnává v jaderném sektoru 16000 odborných pracovníků a jádro zde vyrábí 42 % státní elektřiny a 93 % čisté energie.

Schopnost jaderné energetiky produkovat „neustálou dodávku bez emisní elektřiny“ získává uznání ze skupin, do kterých spadají například mezivládní panel klimatické změny spojených národů, ochrana přírody a dokonce i Google. Tyto skupiny došly k důležitému závěru, že mít jadernou energetiku je klíčovou volbu nezbytnou pro snížení emisí oxidu uhličitého, dodala.

„Rozměr produkované čisté energetiky je prostě bezkonkurenční,“ sdělila Korsnick. „Potřebujeme spolupracovat a udržet solidní jadernou základnu a postavit více bezemisních zdrojů energie. Místo toho, abychom zrušili jadernou energetiku, potřebujeme ji přijmout a uznat, že bez ní neexistuje úspěšné řešení klimatických změn.“

Výroční fórum State of the Energy Industry se koná každý rok v lednu v National Press Club ve Washingtonu DC. Jedná se o jedno ze setkání US Energy Association, které spojí všechny vůdce energetického trhu ke sdílení jejich pohledu a diskusi o otázkách, jakým čelí energetický průmysl v následujícím roce.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..