Druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II se stává třetím blokem generace III+, který v Rusku vstoupil do fáze spouštění. 19. února, přesně podle plánovaného harmonogramu, do něj byly zavezeny první palivové kazety, a začalo tak jeho fyzikální spouštění.

jaderná energie - V Novovoroněžské JE-II začalo spouštění dalšího bloku VVER-1200 generace III+ - Zprávy (Novovoroněžská JE II v době fyzikálního spouštění druhého bloku) 1
Novovoroněžská JE v době fyzikálního spouštění druhého bloku (Zdroj: Tisková zpráva)

Všech 163 palivových kazet bude do reaktoru zavezeno během následujících pěti dní. Aby provozovatel elektrárny, společnost Rosenergoatom, elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, mohla začít zavážet palivo do reaktoru, musel nejprve získat povolení od ruského dozorného úřadu Rostechnadzor.

Fyzikální spouštění představuje jednu z klíčových etap uvádění bloku do provozu a jeho hlavním cílem je potvrdit, že blok bude pracovat bezpečně a spolehlivě a že odpovídá parametrům stanoveným projektem.

Během této fáze čeká pracovníky elektrárny rozsáhlý objem prací, například uzavření reaktoru víkem, dosažení nominálním provozních parametrů, spuštění řetězové štěpné reakce, dosažení kritického stavu a opakované provádění nejrůznějších zkoušek, které potvrdí charakteristiky aktivní zóny.

Předchůdcem 2. bloku elektrárny Novovoroněžská II je její první blok, který byl uveden do provozu jako první blok generace III+ na světě. Jeho fyzikální spouštění začalo v roce 2016 a od té doby vyrobil 16,841 TWh elektřiny. Reaktor VVER-1200 je provozován také v jaderné elektrárně Leningradská II, a to od roku 2018.

Ve srovnání s předchozí generací, reaktory VVER-1000, mají inovativní reaktory VVER-1200 řadu výhod, které podstatným způsobem zlepšují jejich ekonomické parametry a bezpečnost. Výkon reaktoru vzrostl o 20 %, obslužný personál se zmenšil o 30-40 %, projektová doba provozu byla prodloužena na dvojnásobek a dosahuje 60 let s možností 20letého prodloužení.

jaderná energie - V Novovoroněžské JE-II začalo spouštění dalšího bloku VVER-1200 generace III+ - Zprávy (Zavážecí stroj u reaktoru druhého bloku Novovoroněžské JE II) 2
Zavážecí stroj u reaktoru druhého bloku Novovoroněžské JE-II (Zdroj: Tisková zpráva)

Generální ředitel Rosenergoatomu Andrej Petrov uvádí: „Zahájení fyzikálního spouštění 2. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II znamená, že všechny práce na výstavbě nového bloku jsou hotovy. V této lokalitě jde už o druhý blok daného typu a celkově v Rusku o třetí, který vstoupil do fáze spouštění. Všechny další činnosti budou nyní směřovat k přípravě energetického spouštění a zahájení výroby elektrické energie. Koncem letošního roku by tento blok měl vstoupit do komerčního provozu.“

Výstavby inovativních bloků Novovoroněžské elektrárny se účastní také české firmy. Patří mezi ně armaturky Arako, Armatury Group a MSA, které dodaly mezi lety 2009 a 2014 průmyslové i speciální armatury v celkové hodnotě přesahují 600 milionů korun. Dále Sigma Group, výrobce čerpadel, dodala čerpací agregáty za více jak 450 milionů korun a Kavalierglass, výrobce skla, dodala laboratorní sklo za 1,25 milionu korun.

Zahájení spouštění třetího bloku typu VVER-1200 v Rusku svědčí o tom, že Rosatom aktivně staví bloky s novou technologií a umožňuje mu těžit z výhod sériové výstavby jaderných elektráren. K dnešnímu dni si tuto technologii vybraly země jako Finsko, Maďarsko, Bangladéš, Bělorusko a další. Celkově má Rosatom v mezinárodním portfoliu 36 bloků typu VVER v 12 zemích.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..