Ve druhém bloku jaderné elektrárny Leningradská II pracovníci dokončili práce na betonování vnitřních konstrukcí kontejnmentu, včetně stěn a dna bazénu, v němž bude probíhat manipulace s jaderným palivem.

jaderná energie - V Leningradské JE-II byla dokončena betonáž vnitřku kontejnmentu - Nové bloky ve světě (LAES II leden2019 1024) 1
JE Leningradská II: Vpravo je první blok VVER-1200, který je již v provozu, a vlevo dokončovaný druhý blok. (Zdroj: Rosatom)

„Dokončené betonážní práce na vnitřních konstrukcích reaktorové budovy nám umožní obložit vnitřek skladovacího bazénu ocelí a provést jeho hydraulické zkoušky. V roce 2019 plánujeme dokončit také betonáž vnějších konstrukcí reaktorové budovy, dvojité ochranné obálky. Pak budeme moci hovořit o plné stavební připravenosti reaktorové budovy druhého bloku,“ uvádí náměstek vedoucího reaktorové haly JE Leningradská II Alexej Močalov.

Použitý beton funguje díky svému složení jako jedna z bezpečnostních bariér. Obsahuje totiž železné a těžké prvky. „Používáme mimořádně těžký beton, který dobře pohlcuje záření, chrání obsluhu elektrárny a může být dlouhodobě provozován při vysokém radiačním a tepelném namáhání,“ vysvětluje hlavní inženýr stavební kontroly JE Leningradská II Pavel Ivanov. Dodává, že technologii výroby tohoto betonu má dodavatel dostatečně zvládnutou: pravidelné kontroly vzorků betonu potvrzují jeho vysokou kvalitu.

Celkově bylo odlito přes 180 kubíků betonové směsi a tloušťka betonové vrstvy se pohybuje od 800 do 1200 milimetrů.

Jadernou elektrárnu Leningradská II staví Rosatom asi 40 kilometrů západně od Petrohradu. V současnosti jde o nejvýkonnější jadernou elektrárnu v Rusku, jsou zde provozovány tři reaktory typu RBMK-1000 a jeden VVER-1200. Celkově má elektrárna instalovaný výkon 4200 MW a probíhá v ní střídání generací. Starší bloky typu RBMK jsou postupně nahrazovány moderními reaktory VVER-1200. Výměna nejstaršího bloku proběhla na konci roku 2018 a po dokončení 2. bloku Leningradské II bude nahrazen i další reaktor RBMK.

Zdroj: Rosatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..