Návrh Trumpovy vlády stanoví kvóty na domácí využívání uranu. Ten může ohrozit jaderný sektor země, sdělil prostřednictvím zprávy energetický institut (NEI) Spojených států.

jaderná energie - Trumpovy plány domácí uranové kvóty „by mohly ohrozit jaderný průmysl“ - Zprávy (stažený soubor) 1
Jaderné elektrárny jsou největším zdrojem bezemisní energie ve Spojených státech (usnews.com)

Podle amerických novin a světových zpráv zvažuje administrativa důležitou kvótu, která může vyžadovat americké těžební společnosti k zajištění čtvrtiny domácího trhu s uranem. Obchodní oddělení začalo v loňském roce zkoumat tuto myšlenku, když uvedlo obavy o národní bezpečnost. Kritici tohoto návrhu poukázali na to, že většina uranu v zemi je dodávaná spojenci Spojených států: Kanadou a Austrálií.

Kvóta je výrazně odmítaná jaderným sektorem země, která provozuje 98 jaderných reaktorů. NEI varuje, že 25% kvóta může zapříčinit vzestup cen uranu a odstavení některých jaderných reaktorů.

„Typicky zaměstnává jeden jaderný blok mezi 500 a 700 pracovníky, kteří dostávají v průměru o 36 % vyšší, než jsou průměrné mzdy této oblasti,“ sdělila NEI ve svém prohlášení. „Abychom uvedli tyto skutečnosti v perspektivě, uzavření jedné elektrárny může vést ke ztrátě více pracovních míst, než kolik je v celém sektoru těžby uranu ve Spojených státech.“

NEI sdělila, že jaderné elektrárny zůstanou největším zdrojem bezemisní elektřiny ve Spojených státech. Zatímco obnovitelné zdroje, jako jsou větrné a solární elektrárny, vyrobily přibližně 17 % elektřiny v zemi v roce 2017, jaderné elektrárny vyrobily 20 %.

Minulý měsíc NEI sdělila, že jaderný sektor ve Spojených státech je pod tlakem, neboť je považován za „dokonalou bouři“ vytvořenou velmi nízkými cenami zemního plynu, velmi nízkým přírůstkem poptávky po elektřině a dotacemi pro ostatní typy elektrických zdrojů.

Průmysl již dlouho tvrdí, že trh s elektřinou by měl být reformován tak, aby uznal schopnost tradičních zdrojů základního zatížení s místními dodávkami paliv. Mezi takové zdroje se řadí například jaderné elektrárny, které zajišťují odolnost přenosové sítě během extrémních událostí, jako jsou hurikány, či extrémní zimy.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..