Tchaj-wanská vláda bude pokračovat se svým plánem odchodu od jaderné energetiky, přestože občané volili proti této politice v nedávném referendu. Ministr financí to sdělil ve svém prohlášení 31. ledna.

jaderná energie - Tchaj-wanská vláda zůstává u vyřazování jádra - Zprávy (Lungmen NPP Taipower) 1
Jaderná elektrárna Lungmen (Zdroj: Taipower)

Tchaj-wanská demokratická progresivní strana (DPP) byla zvolena za vládu v lednu 2016. Měla vytvořit politiku „země bez jaderných technologií“ do roku 2025. Podle této politiky má být uzavřeno šest komerčně provozovaných jaderných reaktorů po vypršení jejich 40leté životnosti. Krátce po zvolení strany, vláda DPP schválila novelu zákona o elektřině, ve kterém se zaměřila na odstup od jaderné energetiky.

V referendu, pořádaném 24. listopadu, se voliči rozhodli o zrušení tohoto zákona. Ministr financí sdělil, že změna zákona byla 2. prosince oficiálně přijata a část o jaderné energetice byla ze zákona odstraněna.

Na tiskové konferenci 31. ledna byly „vysvětleny výsledky referenda o energetických otázkách,“ sdělil ministr financí, Shen Jong-chin. „Na Tchaj-wanu nebudou žádná prodloužení provozu, ani znovu spouštění jaderných elektráren kvůli subjektivním a objektivním podmínkám vyvstávajícím z veřejných námitek.“

Tchaj-wan disponuje čtyřmi provozovanými jadernými reaktory. Dva jsou v jaderné elektrárně Kuosheng a dva v Maanshan. Jaderná energetika vyrábí přibližně 15 % spotřeby Tchaj-wanu. První blok Tchaj-wanské nejstarší jaderné elektrárny Chinshan je již nyní odstavený a bude rozebrán, zatímco provozní licence druhého bloku této elektrárny vyprší v červnu. Výstavba dvou bloků v elektrárně Lungmen začala v roce 1999, ale projekt byl zasažen politickými, legislativními a dozornými okolnostmi a došlo k jeho zdržení. První blok byl dokončen v prosinci 2015, zatímco výstavba druhého bloku byla pozastavena v dubnu 2014.

Shen sdělil, že decommissioning bloků v elektrárně Chinshan bude pokračovat dle plánu a provozní licence elektráren Kuosheng a Maanshan nebudou prodlouženy. Projekt elektrárny Lungmen nebude znovu spuštěn.

Plán vyřazování elektrárny Chinshan zahrnuje výstavbu suchého ukládacího zařízení pro použité jaderné palivo. Výstavba tohoto zařízení byla dokončena v roce 2013. Městská rada města Nový Taipei prozatím nevydala povolení k používání tohoto zařízení. Decommissioning prvního bloku nemůže začít, dokud nebude všech 816 palivových souborů odstraněno z aktivní zóny reaktoru a přilehlého bazénu skladování.

Lhůta pro žádání o licenci pro bloky v jaderných elektrárnách Kuosheng a Maanshan již uplynula, dodal Shen. Jsou zde také příležitosti pro prodloužení provozu těchto bloků od místní veřejné samosprávy, dodal.

Obnovení projektu jaderné elektrárny Lungmen „bude složité,“ sdělil Shen a dodal „objektivní podmínky nejsou realizovatelné a místní veřejné povědomí je nepodporuje“.

V prohlášení z 1. února stojí, že státní společnost Tchaj-wan Power Company (Tiapower) vyloučila možnost dokončení projektu jaderné elektrárny Lungmen. Dodal, že uvést elektrárnu do komerčního provozu může zabrat od šesti měsíců do sedmi let.

Společnost Tiapower poznamenala, že původní dodavatel elektrárny, americká společnost General Electric, zastavila výrobu mnoha dílů, používaných při výstavbě pokročilých varných reaktorů (ABWR), což způsobilo obtížně dostupné náhradní díly. Dodal, že došlo k přerozdělení rozpočtu pro projekt do oblastí: Zákonodárného souboru, obnovení žádosti o pokračování projektu radě pro atomovou energii, následné testy a inspekce, které jsou časově velmi náročné.

Shen také dodal, že požadavky ke snížení uhelné energetiky „o 1 % za rok,“ jak bylo schváleno zvláštním referendem v listopadu, je dosažitelné. Informoval, že neexistují plány výstavby nových uhelných elektráren.

Ačkoliv ministr varoval, že Tchaj-wan bude pravděpodobně trpět nedostatkem energie od roku 2021 kvůli rostoucí poptávce.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..