Společnost Kansai Electric Power Company informovala prefekturu Fukui ohledně znovuspuštění prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Takahama. Znovuspuštění třetího bloku Mihama bylo zpožděno kvůli pracím posilující bezpečnost déle, než bylo původně očekáváno.

jaderná energie - Společnost Kansai naplánovala znovu spuštění tří reaktorů - Zprávy (Takahama 1 containment reinforcement work Kansai) 1
Výstavba kontejnmentu na prvním bloku elektrárny Takahama (Zdroj: Kansai)

Společnost Kansai sdělila 4. února, že dokončila hodnocení výstavby, jakou bloky potřebují pro splnění revidovaných podmínek. Úpravy jsou zaměřeny na přípravu dodatečného čtyřicetiletého provozu všech tří bloků.

Na prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Takahama jsou prováděny práce na posílení jejich betonových zdí kolem kontejnmentu každého bloku, stejně tak se zde nyní provádí výstavba druhých kupolí.

Společnost Kansai sdělila, že dokončení těchto prací bude odloženo o přibližně devět měsíců. Dokončení stavební práce na prvním bloku je nyní naplánováno na květen 2020, namísto tohoto srpna. Práce na druhém bloku budou dokončeny přibližně v lednu 2021 namísto března 2020.

Zařízení také zlepšuje protipožární ochranu na obou blocích tím, že vymění protipožární kabely a instalují protipožární fólii, stejně jako dodatečné detektory požáru a hasicí zařízení. Také vymění nádrže na vodu pro výměnu jaderného paliva a postaví zeď proti tornádu kolem těchto nádrží. Zařízení pro sání mořské vody do druhého bloku je také přemístěno vybráním nového tunelu v podloží. Nová proti tornádová zeď je stavěna kolem nového zařízení pro vstřikování mořské vody a v rámci úpravy byly vyměněny stávající dozorny obou bloků.

První a druhý blok jaderné elektrárny Takahama jsou tlakovodní reaktory (PWR) o výkonu 780 MW elektrických, které začaly svůj komerční provoz v roce 1974 a 1975. V červnu 2016 se staly prvními japonskými reaktory, kterým byla udělena licence podle revidovaných pravidel. Tato provozní licence opravňuje bloky k provozu po dobu dalších 40 let.

Většina práce na třetím bloku elektrárny Mihama souvisí se zlepšením jeho seismické odolnosti. Společnost Kansai také posiluje bazény na použité jaderné palivo a vymění nosiče palivových souborů. Součástí projektu bude také výměna vnitro reaktorových komponent a zlepšení seismické odolnosti kontejnmentu. Společnost sdělila, že dokončení této práce je očekáváno v červnu 2020 namísto ledna 2020, jelikož práce na vrtání zařízení trvaly déle, než se původně předpokládalo. Toto zdržení vzniklo kvůli podpůrné podložce, která byla hlubší, než se původně očekávalo.

Ostatní práce na elektrárně Mihama zahrnují zvýšení proti požární ochrany, zejména výměnu starých kabelů novými se zvýšenou požární odolností, instalací protipožárních panelů, detektorů, stejně jako nového hasicího zařízení. V elektrárně byla také postavena vyšší bariéra proti přílivové vlně.

Třetí blok elektrárny Mihama je také PWR reaktor s výkonem 780 MW elektrických, který vstoupil do komerčního provozu v roce 1976. V listopadu 2016 japonský dozorný orgán prodloužil provozní licenci až do roku 2036.

Prozatím je v provozu pouze 9 z 39 původně provozovaných reaktorů. Tyto reaktory musely projít inspekcemi od dozorného orgánu, který vydal nové bezpečnostní standardy. Těmito reaktory jsou: Sendai-1, Sendai-2, Genkai-3, Genkai-4, Ikata-3, Takahama-3, Takahama-4, Ohi-3 a Ohi-4. Dalších 16 reaktorů má získat povolení ke znovuspuštění.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..