Britská společnost First Light Fusion úspěšně dokončila výstavbu a testování jejich třetího zařízení, jediného pulzního energetického zařízení své velikosti na světě. Zařízení se má věnovat výzkumu energetiky jaderné fúze. Cílem společnosti je prokázat první fúzi na konci tohoto roku.

jaderná energie - Společnost First Light Fusion spouští fúzní pulzní energetické zařízení - Zprávy (First Light Fusion Machine 3 First Light Fusion) 1
Vizualizace třetího zařízení společnosti First Light Fusion (Zdroj: Light Fusion)

Společnost First Light Fusion používá střely s vysokou rychlostí pro vytváření rázových vln, které zbortí dutinu obsahující plasmu uvnitř „terče“. Návrh těchto terčů je „technickou jedinečností“ společnosti.

Třetí zařízení může produkovat až 200000 voltů a 14 milionů ampér, což je ekvivalentní přibližně 500 bleskům během dvou mikrosekund. Zařízení v hodnotě 4,6 milionů dolarů (105 milionů Kč) využívá přibližně 3 km vysokonapěťových kabelů a asi 10 km diagnostických kabelů. Třetí zařízení používá elektromagnetů ke střelbě projektilů o rychlosti přibližně 20 km/s.

Minulý červen společnost First Light Fusion úspěšně provedla první zkoušku „výstřelu“ na jednom ze šesti kanálů zařízení. V září zde byl pokus o „výstřel“ na třech kanálech.

Nicholas Hawker, zakladatel a generální ředitel společnosti First Light Fusion sdělil: „Toto je jiný velký milník společnosti First Light Fusion. Uvádění do provozu třetího zařízení bylo dokončeno a byla potvrzena výkonnost této specifikace. Nyní jsme začali s testováním a experimenty. Ty vyvrcholí v první demonstraci fúzní reakce na jednom z našich navrhovaných terčů. Tyto terče mají mnoho prvků a díky tomu se držíme na velmi vysoké vědecké úrovni. Ověřujeme provoz každého prvku v izolovaném prostředí a porovnáváme jej s předpoklady plynoucími ze simulací ve všech fázích.“

Sdělil, že společnost je potěšena, že umožní demonstrovat první používání fúzní energie pomocí třetího zařízení do poloviny roku 2019. „Po úspěšné fúzi bude v další fázi demonstrován energetický zisk. Tuto část máme za cíl dokončit do roku 2024,“ dodal Hawker.

Faktor zisku energie z fúzní reakce je podíl energie produkované fúzní reakcí k energii potřebné pro udržení plazmatu v rovnovážném stavu.

„Souběžně pracujeme na konceptu reaktoru a na aspektech komercializace této technologie,“ sdělil Hawker. „Naše technologie je jedinečně škálovatelná a vaříme, že najdeme jasnou cestu k prvnímu reaktoru produkujícímu energii. Musíme být vedeni vědou a je třeba ještě udělat spousta práce, ale když nalezneme terč, který bude pracovat s naším reaktorovým návrhem, mohlo by se přestat říkat, že fúze bude za 30 let. Poté to bude mnohem rychlejší, než se předpokládá.“

V minulém prosinci Společnost First Light Fusion sdělila, že spolupracovala s britskou autoritou Atomic Energy na projektu konverze fúzní reakce na teplo. Ten by umožnil výrobu čisté energie. „Fúzní ostrov“ má být částečně financován z grantu oddělení podnikání, energetiky a průmyslových strategií.

Společnost First Light Fusion byla založena profesorem Yiannisem Ventikosem, který je nyní vedoucím katedry strojírenství na University College v Londýně a doktorem Nicholasem Hawkerem, dřívějším lektorem v Lady Margaret Hall v Oxfordu. Společnost byla v červenci 2011 separována od oxfordské univerzity se základním kapitálem od společnosti IP Group plc, Parkwalk Advisor a privátních investorů. Společnosti Invesco a OSI poskytly dodatečný kapitál.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..