Belgický jaderný dozor, federální agentura pro jadernou kontrolu (FANC), povolil znovuspuštění druhého bloku jaderné elektrárny Doel poté, co opravil zkorodované potrubí v bezpečnostním chladicím vodním okruhu. Stejné opravy na prvním bloku stále pokračují.

jaderná energie - Společnost Electrabel připravila cestu pro znovuspuštění druhého bloku jaderné elektrárny Doel - Zprávy (Doel plant Electrabel) 1
První a druhý blok jaderné elektrárny Doel (Zdroj: Electrabel)

Únik vody z potrubí prvního bloku bylo zjištěno v srpnu 2018 a stejná degradace byla částečně nalezena i na druhém bloku. FANC dodal, že poškození na druhém bloku nebylo „tak rozsáhlé“ jako na prvním bloku. Dozorný orgán dodal, že příčina tohoto poškození musí být zjištěna ještě před znovuspuštěním bloku. Analýzy ukázaly, že degradace potrubí byla zapříčiněna únavou materiálu.

Na konci listopadu provozovatel elektrárny Engie Electrabel vyměnil vodní potrubí na druhém bloku, poté, co získal povolení od úřadu FANC.

Všechny preventivní práce, inspekce a analýzy na druhém bloku byly dokončeny a jejich výsledky byly zdokumentovány v komplexní bezpečnostní zprávě, schválené společností FANC.

Týmy provedly poslední kontroly před znovu spuštěním druhého bloku elektrárny a společnost Electrabel sdělila, že k připojení bloku do elektrické sítě došlo 4. února. V prvních dnech a týdnech budou obnovené systémy intenzivně testovány v rámci normálních provozních podmínek, dodala společnost.

Opravy na prvním bloku stále pokračují, poznamenal FANC. Jeho znovuspuštění je nyní naplánováno na 15. března.

„Se znovuspuštěním druhého bloku tuto zimu (společně s výkonem třetího a čtvrtého bloku elektrárny Doel a prvního a třetího bloku Tihange) je celkový výkon 4400 MW elektrických v nízko emisní dostupné jaderné energetice,“ poznamenal provozovatel elektrárny Electrabel.

Společnost Electrabel investovala 800 milionů dolarů (téměř 18 miliard Kč) do programu prodloužení životnosti prvního a druhého bloku elektrárny Doel. Zde jsou dva tlakovodní reaktory o výkonu 433 MW elektrických. Ty jsou v provozu od poloviny 70. let. Prodloužení životnosti zahrnovalo výměnu některých systémů kontroly a řízení.

V září Electrabel oznámila, že odstavení druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Tihange bylo dále prodlouženo kvůli degradaci betonových materiálů v přilehlých nejaderných budovách. Znovuspuštění druhého bloku Tihange je nyní očekáváno na 1. června 2019 a ne 31. října 2018, jak bylo původně plánováno. Znovuspuštění třetího bloku Tihange bylo očekáváno na 2. března 2019 místo 30. září. Ke spuštění tohoto bloku však došlo na začátku ledna.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..