Australská technologická společnost Silex Systems Limited a kanadská společnost Cameco Corporation podepsaly podmínky nákupu jejich společného podílu společnosti GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) od GLE, výhradního držitele licence pro obohacovací technologii SILEX.

jaderná energie - Silex a Cameco souhlasili s podmínkami akvizice GLE - Zprávy (Green laser beams) 1
Ilustrační obrázek laseru (Zdroj: Pixbay)

Navrhovaná restrukturalizace společnosti GE-Hitachi Global Laser Enrichment LLC (GLE) by vedla k tomu, že by získala 51% podíl společnosti Silex, podíl společnosti Cameco by vzrostl na 49 %. Tato skutečnost je podmíněna uzavřením závazné kupní smlouvy a získáním schválení od vlády. Tento termínový list rovněž obsahuje finanční prostředky pro pokračování aktivit na testovací smyčce umístěné v Global Nuclear Fuel ve Wilmingotnu, fabrikačním závodě v severní Karolíně. Společnosti platí měsíčně 300000 dolarů (6,8 milionů Kč) od 1. září 2018 do uzavření dohody, nebo do ukončení rozhovorů v případě, že by dohody nebylo dosaženo.

Termínový list také stanoví odloženou kupní cenu ve výši 20 milionů dolarů (455,8 milionů Kč), kterou GEH vyplatí ve čtyřech ročních splátkách. První splátka je vyplacena první den v měsíci. GLE dosahuje výnosů až 50 milionů dolarů (1,14 miliardy Kč). Tato částka bude také vyplácena oběma společnostem v poměru jejich zájmů.

K dalším klíčovým podmínkám, které společnosti sjednaly, patří možnost Cameca odkoupit další 26% podíl ve společnosti Silex od GLE za „spravedlivou tržní cenu“. To může podléhat schválení vládou Spojených států Amerických a může zvýšit zájem společnosti Cameco až na 75 %.

Generální ředitel společnosti Silex, Michael Goldsworthy, oznámil 6. února, že list s jednotlivými termíny byl „velice pozitivním krokem kupředu“ pro obě společnosti, jak Silex, tak GLE. „Pokud bude závazná kupní smlouva úspěšně dokončena, poskytne životaschopnou cestu pro komercializaci metody SILEX prostřednictvím projektu Paducah,“ dodal. GLE má smlouvy s americkým ministerstvem energetiky (DOE) na obohacování přibližně 300000 tun přírodního uranu v zařízení Silex, stavěném v Paducah, Kentucky.

Smluvní strany usilují o provedení závazné kupní smlouvy do 30. dubna. Kromě schválení vlády Spojených států bude uzavření smlouvy podmíněno dohodou z roku 2016, kdy GLE odkoupí ochuzené zásoby uranu od DOE. Těmto materiálům zůstává plná síla a efektivita, dodala společnost Silex. „Dostupnost takových zásob ze zařízení patřícímu DOE je kritické pro projekt Paducah, první komerční obohacovací stanici využívající lasery,“ poznamenal.

Laserová obohacovací technologie, která dokáže provádět atomové, či molekulární obohacování, je potenciálně energeticky nejefektivnější obohacovací technologií, což vede také k cenově nejvýhodnější obohacovací technologii. Díky tomu tato technologie přinese významné zvýšení ekonomiky tohoto procesu a komerčních obohacovacích zařízení. Molekulární technika používá laser k excitaci jader uranu 235 v plynném hexafluoridu uranu, který může být nadále separován. Základní princip metody SILEX (Separation of Isotopes by Laser Excitation) byl poprvé formulován Goldswothem a Horstem Struvem na začátku 90. let minulého století. GE Energy v roce 2006 vstoupila do partnerství se společností Silex na vývoji procesu, vedoucímu k založení GLE, společného podniku, do kterého se v roce 2008 zapojilo také Cameco.

V roce 2016 společnost GEH oznámila jejich touhu snížit podíl na vlastním kapitálu ve společnosti GLE a podepsal termínový list se společností Silex, který dával Australské společnosti exklusivní volbu získat celý 76% podíl společnosti GEH. Společnost Silex v červnu 2018 upustila od získávání s tím, že rizika spojená s tímto obchodním případem jsou příliš vysoká. V té době sdělili, že celosvětový trh s jaderným palivem „má zhoršující se výhled“, což je zastřešující faktor, který přispívá k tomuto rozhodnutí. Také však vyvolal několik otázek spojených s komercializací tohoto programu.

Zatímco se některá z těchto rizik významně zredukovala, ostatní rizika zůstala stejná, uvedla 6. února společnost Silex. „Zejména je nutné obnovit cenu na trhu s uranem a následně pracovat na otázkách přístupu společností na trh a jejich financování, aby bylo co nejvíce sníženo riziko spojené s projektem Paducah,“ dodali. Mezitím pokračuje úsilí o „redukovanou, ale urychlenou“ komercializaci, pokračující na testovací smyčce ve Wilmingtonu, společně s paralelním úsilím pokračujícím v zařízení společnosti Silex v Lucas Heights v Sydnes.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..