Strategický dokument vymezuje rozsah rusko-argentinské spolupráce v civilním jaderném sektoru. Dokument byl podepsaný v Buenos Aires 1. prosince 2018 v rámci summitu G20. Prezident Vladimír Putin a Mauricio Macri se zúčastnili podepisovací ceremonie. Generální ředitel ruské státní jaderné korporace Rosatom, Alexej Likhačev, a argentinský ministr energetiky, Javier Iguacel podepsali dokument. „Jsme naprosto přesvědčeni, že jejich iniciativa povede k novému impulzu a naší vzájemné spolupráci,“ dodal Likhačev.

jaderná energie - Rusko a Argentina specifikovali oblasti jaderné spolupráce - Zprávy (с Аргентиной) 1
Ilustrativní obrázek s ruskou a argentinskou národní vlajkou (Zdroj: rosatomnewsletter.com)

Strany nejprve zváží rozdílné přístupy výstavby malých a velkých jaderných elektráren v Argentině. Také budou diskutovat možnosti spojeného provozování základny ruských jaderných elektráren, postavených po úspěšném uvedení do provozu první plovoucí jaderné elektrárny, Akademika Lomonosova. Dohoda také poskytuje potenciální projekty ve třetích zemích, které zahrnují výzkumná centra, školení zaměstnanců a výzkumné programy.

Argentina také navrhla, aby Rosatom vstoupil do národního uranového projektu a sdílel jejich technologii in-situ leaching, kterou využívá pro těžbu uranu.

Pracovní rámec dohody civilní jaderné spolupráce mezi oběma zeměmi byl podepsán 12 června 2014 během návštěvy Vladimíra Putina v Argentině. Poskytuje základní a aplikovaný výzkum mírového využití jaderné energetiky, návrhy, výstavbu, provoz a decommissioning jaderné elektrárny a výzkumných reaktorů, správu jaderného odpadu a produkci radioaktivních izotopů. Dokument zakládá legislativní rámec nových projektů. Ten je v platnosti od 23. listopadu 2018.

V roce 2015 Rusko a Argentina podepsali memorandum o porozumění ohledně výstavby ruského návrhu reaktoru VVER-1200 v jihoamerické zemi. Navíc bylo podepsáno také memorandum o porozumění o vývozu uranu a jeho těžbě v lednu 2018. Dokazuje to, že spolupráce mezi Ruskem a Argentinou je nyní na vzestupu.

Zdroj: rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..