Společnost Holtec International učinila pokrok ve své práci na systému SMR-160 prostřednictvím dohod s Energoatomem a společností Exelon Generation oznámily během zimního setkání poradní rady společnosti Holtec Advisory Council pro SMR-160, které se uskutečnilo 8. února v Jupiteru, Floridě.

jaderná energie - Projekt SMR-160 přitahuje pozornost Ukrajiny i Spojených států - Zprávy (Holtec Exelon MoU February 2019 Holtec) 1
Zleva doprava: Pierre Oneid, SVP & CNO, Holtec, Marilyn Kray, VP, Nuclear Technology Strategy, Exelon Generation, Kris Singh, prezident a generální ředitel společnosti Holtec, Tom Marcille, VP, reaktorový technolog, Holtec (Zdroj: Holtec)

Žádost reaktoru SMR-160 je hodnocena kanadskou jadernou bezpečnostní komisí a je v první ze tří fází hodnocení. Státní jaderný ukrajinský inspektorát, jaderný dozor Ukrajiny, očekává, že bude koordinovat své dozorné hodnocení reaktoru SMR-160 ve spolupráci s kanadským protějškem.

Prezident společnosti Energoatom, Yury Nedashkovsky, oznámil plány založení konsorcia Holtec a ukrajinských národních konzultačních firem State Scientific a Technical Centre for Nuclear and Radiation Safety (SSTC-NRS), aby prozkoumalo environmentální a technickou proveditelnost obecného systému reaktoru SMR-160, který může být postaven a provozován v některých zemích s „absolutní jistotou v oblasti zdraví a bezpečnosti,“ sdělilo konsorcium Holtec 19. října. Formální oznámení o přijetí podmínek zakázky konsorcia se brzy očekává.

Na stejném setkání Holtec podepsal memorandum o porozumění se společností Exelon Generation a dodal společnosti, že tým SMR-160 nyní zahrnuje společnosti jako SNC-Lavalin a Mitsubishi Electric.

Chris Mudric, starší viceprezident společnosti Exelon Generation, Northeast Operations, sdělil v prohlášení Holtecu: „Jako největší jaderný provozovatel ve spojených státech je společnost Exelon Generation potěšena partnerstvím s Holtec při vývoji provozního modelu reaktoru SMR-160. Tento projekt je skvělým příkladem jak inovativní a nové technologie mohou spojit náš průmysl dohromady a řídit budoucnost jaderné energetiky.“

Podle podmínek memoranda o porozumění elektrárny společnosti Exelon Generation podporují systém SMR-160, ten má být podpořen na trhu práce, vývoji obecného plánu nasazení, plánovaní přípravy zaměstnanců a udržovatelnost, sdělil Holtec. Systém SMR-160 je konstruován po celém světě. Společnost Exelon Generation může poskytnout provozní servis zákazníkům, kteří nemají založenou průmyslovou infrastrukturu, dodal.

Holtec popsal tento reaktorový systém jako „pasivní, bezpečný, zabezpečený a ekonomický“ malý modulární reaktor, který má flexibilitu pro použití v odlehlých oblastech, v oblastech s omezenými vodními zdroji, nebo půdou a v jedinečných průmyslových aplikacích, kde nejsou praktické tradiční velké reaktory.

Dodal: „Elektrárna nabízí vyváženou kombinaci praktických inovací a ověřené technologie tak, aby přestála nejvážnější nehody. Tato pokročilá jaderná elektrárna má velkou příležitost na domácím a mezinárodním trhu, nabízí vhodnou velikost, cenově přitažlivé řešení pro bezemisní energetiku a zajištuje dostupné energetické možnosti stávajících a vznikajících globálních ekonomik, vyžadujících zvýšenou jistotu veřejné bezpečnosti, ochrany životního prostředí a zabezpečení před uniknutím a šířením jaderných materiálů.“

Předsedou setkání byl Michael Rencheck, generální ředitel kanadské společnosti Bruce Power. Setkání se zúčastnili pozvaní průmysloví experti z několika vedoucích organizací, zahrnujících Bruce Power, Energoatom, Entergy, Exelon Generation, Southern, Talen Energy NEI, SNC-Lavalin, Mitsubishi Electric a několik dalších dodavatelů. Mezinárodní kontingent se skládal z obchodních a technologických vůdců z Kanady, Japonska, Saúdské Arábie, Ukrajiny, a Spojených Arabských Emirátů.

Holtec sdělil, že velký kontingent více jak 40 účastníků odrážel rostoucí zájem průmyslu o systém SMR-160, který Holtec popsal jako „životaschopný systém pro dodávky bezemisní energie lidstvu“.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..