Zavážení paliva do čtvrtého bloku jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori probíhá úspěšně. Jaderný dozor Jižní Koreji dal 1. února společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) povolení ke spuštění bloku s reaktorem APR1400.

jaderná energie - Probíhá zavážení paliva do nového jihokorejského reaktoru - Zprávy (Shin Kori 4 fuel loading February 2019 KHNP) 1
Pracovníci ve velínu čtvrtého bloku oslavují započetí prací na zavážení paliva (Zdroj: KHNP)

Událost, probíhající 7. února, znamenala zavážení prvního z 241 palivových souborů do čtvrtého výrobního bloku jaderné elektrárny Shin Kori. Slavnostní ceremonie se zúčastnil prezident a generální ředitel společnosti KHNP, Chung Jae-hoon, a generální ředitel společnosti KEPCO Engineering & Construction, Lee Bae-Soo.

Zavážení všech palivových souborů je naplánováno na konec tohoto měsíce. Komerční provoz čtvrtého bloku je naplánován na září, poté, co proběhnou sedmiměsíční spouštěcí testy.

Výstavba první dvojice domácího návrhu reaktoru APR1400 jako třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Shin Kori, byla schválena v roce 2006. Stávající stavební licence však byla vydaná až v dubnu 2008.

První lití betonu třetího bloku proběhlo v říjnu 2008, lití betonu čtvrtého bloku pak proběhlo v srpnu 2009. Komerční provoz třetího bloku byl původně naplánován na konec roku 2013 a čtvrtého bloku v září 2014. Ačkoliv je jejich komerční provoz opožděn kvůli potřebě testů bezpečnostních kabelů a jejich následnému nahrazení.

Třetí blok nakonec dosáhl první kritičnosti v prosinci 2015 a k síti byl připojen v lednu 2016. Blok přešel do komerčního provozu v prosinci 2016.

Společnost KHNP dokončila chladné hydrostatické testy a horké funkční testy čtvrtého bloku v listopadu 2015 a dubnu 2016. Společnost v srpnu 2017 oznámila, že očekává zavážení paliva do tohoto bloku v minulém lednu a jeho komerční provoz v září. Ačkoliv, jak již bylo řečeno, bylo zavážení paliva zpožděno kvůli mírnému zlepšení konstrukce bloku, což bylo umožněno díky zkušenostem ze spouštění třetího bloku. Dodatečné práce na seismickém hodnocení bylo zajištěno v reakci na zemětřesení v Gyeoyngu v září 2016 a Pohangu v listopadu 2017.

Na setkání, konaném 1. února, schválil dozorný orgán Nuclear Safety and Security Commission spouštění čtvrtého bloku Shin Kori poté, co zvážil výsledky inspekce prováděné korejským institutem jaderné bezpečnosti.

Výstavba dvou dalších bloků s výkonem 1350 MW elektrických, s tlakovodními reaktory APR1400, jako 5. a 6. blok jaderné elektrárny Shin Kori, začala v dubnu 2017 a září 2018. Komerční provoz 5. bloku je naplánován na březen 2022. Šestý blok jej bude následovat o rok později. Dva další takové bloky jsou ve výstavbě v Jižní Koreji jako první a druhý blok jaderné elektrárny Shin Hanul.

Čtyři reaktory APR1400 jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených Arabských Emirátech. Komerční provoz těchto 4 bloků je naplánován na rok 2020.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..