Práce na stabilizaci 515metrového tunelu obsahujícího kontaminované vybavení z historické produkce plutonia je dokončena ze 75 %. Zařízení je pod správou amerického ministerstva energetiky v Hanfordu, státě Washington.

jaderná energie - Práce na stabilizaci druhého tunelu v Hanfordu se blíží dokončení - Zprávy (Hanford Purex Tunnel 2 grouting @HanfordSite) 1
Inijektážní práce v Hanfordu (Zdroj: HanfordSite)

Inijektážní práce na stabilizaci druhého tunelu začaly v září 2018. K dnešku bylo odlito více jak 21534 kubických metrů betonu. Celkem bylo použito 2830 nákladních automobilů, ty jezdily pět dní v týdnu po osmi hodinách denně, jak informovala poslední aktualizace zařízení v Hanfordu. Celkově je třeba přibližně 29750 kubických metrů betonu k dokončení procesu stabilizace, který má být dokončen v březnu.

Dva tunely byly postavené v 50. a 60. letech 20. století poblíž zařízení pro plutonium uranovou extrakci (PUREX) poblíž hanfordského centra, zvaného 200 East Area. Tunely pokryté zeminou disponují železničními vozy, které byly naloženy kontaminovaným vybavením. První tunel, dlouhý přibližně 110 metrů obsahuje osm železničních vagonů, ty vedou do delšího, druhého tunelu, který obsahuje 28 železničních vagonů. Tyto oba tunely byly zapečetěny v 90. letech. Po zapečetění byly pravidelně kontrolovány.

V květnu 2017 se zřítila část střechy prvního tunelu. I přes tuto nepříjemnost se do okolí nedostaly žádné radioaktivní materiály a otvor byl zaplněn zeminou a dočasným krytem během 48 hodin. Kolaps však vyvolal znepokojení u washingtonského oddělení ekologie, které nařídilo ministerstvu energetiky Spojených států zajistit stabilizaci obou tunelů pro minimalizaci nebezpečí, či následujících zřícení.

První tunel byl částečně stabilizován spárovací hmotou během října a listopadu 2017. Vyhodnocení struktury druhého tunelu, zajištěné ministerstvem energetiky po zřícení prvního tunelu, shledalo, že ačkoliv byl tunel správně postaven, nějaké komponenty jsou namáhány více, než bylo původně projektováno a podléhají také korozi, která zvyšuje riziko budoucího selhání struktury.

Ministerstvo ekologie v září 2018 povolilo začátek inijektáže druhého tunelu po 45 denní odmlce pro veřejné poznámky, které zajistily, že malta je nejlepší cestou k zajištění bezpečnosti tunelu a zabezpečení jeho obsahu do té doby, než může být učiněno konečné rozhodnutí o tom, jak se nejlépe vypořádat s odpadem.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..