Zásilka 6,4 tun použitého jaderného paliva z Nizozemí dorazila do severofrancouzského terminálu Valognes. Zde má být palivo ošetřeno před recyklací v závodě La Hague.

jaderná energie - Použité jaderné palivo se vrací z nizozemského Borssele do Francie - Zprávy (f1big) 1
Přepracovací závod v La Hague (Zdroj: large.stanford.edu)

Společnost Orano sdělila, že odeslání paliva z železniční stanice poblíž Borssele v Nizozemí proběhlo 5. února a do Francie palivo přijelo 6. února.

Transport, skládající se z 3 přepravních kontejnerů použitého paliva, souvisel se smlouvou podepsanou s vlastníkem a provozovatelem elektrárny Borssele a společností EPZ v roce 2011. Zakázka se týkala recyklace 216 tun použitého paliva z tlakovodního reaktoru o výkonu 648 MW elektrických.

Vzhledem k tomu, že původně podepsaná zakázka se společností EPZ z roku 1978 měla přepracovat více jak 350 tun použitého paliva a přibližně 346 tun paliva již bylo přepracováno, bylo třeba připravit nové smlouvy.

Použité palivo obsahuje 96 % materiálů, které mohou být recyklovány prostřednictvím recyklačních procesů v La Hague, sdělila společnost Orano. 4 % konečného odpadu musí být vitrifikováno předtím, než se navrátí do Nizozemí.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..