Práce na lití betonu turbínového podstavce Bangladéšské první jaderné elektrárny, Rooppur, byly dokončeny. Oznámila tak státní ruská korporace pro jadernou energii, Rosatom. Bangladéšský jaderný dozor (BAEC) sdělil, že první blok bude uveden do provozu v roce 2023.

jaderná energie - Postup při výstavbě Bangladéšské jaderné elektrárny - Zprávy (Rooppur Bangladesh construction Oct 2018 L Gil IAEA) 1
Výstavba jaderné elektrárny Rooppur, foceno v říjnu 2018 (Zdroj: Laura Gil/IAEA)

Rosatom 1. února sdělil, že betonová podložka s ocelovými výztuhami o hmotnosti 3813 tun a 24285 kubických metrech betonu byla dokončena 30. ledna poté, co byly den předtím dokončeny stabilizace půdy pod hlavními a podpůrnými budovami jaderné elektrárny Rooppur. Více jak 1,2 milionů tun cementu bylo použito pro zpevnění 4,5 milionů kubických metrů půdy. To je třeba provést kvůli požadavkům na nosnost, dle návrhu.

Nyní na staveništi začaly práce na stavbě stěny reaktorové budovy a přilehlých prostor. Práce byly zajištěny ve spolupráci s evropskými a bangladéšskými společnostmi pod vedením dceřiné společnosti Rosatomu, Atomstrojexportu. Nyní jsou naplánovány všechny stavební práce na jaderné elektrárně Rooppur, sdělil Rosatom.

Bangladéš začala s výstavbou prvního bloku v listopadu 2017. Výstavba druhého bloku na staveništi v oblasti Pabna, 160 km od města Dhaka, byla zahájena v červnu 2018. Dva tlakovodní reaktory VVER-1200 budou do bangladéšské sítě dodávat 2400 MW elektrických.

Shawkat Akbar, ředitel projektu výstavby jaderné elektrárny a vedoucí ředitel BAEC Nuclear Power Plant, sdělil minulý týden účastníkům mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na technickém setkání, že je projekt vysoko ve vládní agendě.

„Do roku 2040 odhadujeme, že Bangladéš bude potřebovat vyrábět přibližně 78000 MW elektrických dle scénáře vysokého odběru, a přibližně 69000 MW elektrických dle scénáře nízkého odběru. Jaderná energetika bude při tom hrát významnou roli,“ dodal Akbar. „Jsme přesvědčeni, že první blok bude uveden do provozu v roce 2023 a druhý v roce 2024.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..