Jaderná energetika hraje významnou roli ve francouzské energetické strategii. Francouzská vláda plánuje permanentně odstavit od 4 do 6 reaktorů do roku 2028. Plány přitom neznamenají, že vláda plánuje odstup od jaderné energetiky, sdělil ministr přírodního prostředí, François de Rugy.

jaderná energie - Plány odstavování jaderných elektráren neukazují na odstup od jádra, sdělil Francouzský ministr - Zprávy (FLA220 079) 1
Komplex jaderné elektrárny Flamanville (zdroj: Unearthed)

Minulý týden francouzská vláda představila jejich energetickou strategii pro dalších 10 let. Ta zahrnuje uzavření od 4 do 6 reaktorů do roku 2028.

V listopadu prezident Emmanuel Macron sdělil, že Francie odstaví 14 komerčních reaktorů do roku 2035. Nyní je ve Francii provozováno 58 reaktorů a všechny provozuje státní společnost EDF.

„Sdělím to velmi jasně, nejedná se o strategii odstoupení od jádra, ale o přerozdělení, v němž má jaderná energetika své místo,“ sdělil de Rugy.“

„Domníváme se, že v produkci elektrické energie ve Francii a pravděpodobně i v Evropě a zbytku světa, hraje jaderná energetika významnou roli, neboť představuje zcela bez emisní zdroj energie.“

Pan de Rugy sdělil, že vláda čeká na návrhy společnosti EDF, které mají být předloženy v roce 2021, předtím, než se rozhodne o výstavbě nového reaktoru EPR ve Francii.

Dodal, že rozhodnutí může být založeno na nákladech, hodnocení financování a technické proveditelnosti. Vláda chce počkat na spuštění třetího bloku EPR jaderné elektrárny Flamanwille, jediného bloku EPR stavěného ve Francii.

V minulém měsíci byly nalezeny svary, jejichž kvalita nedosahovala požadované úrovně. Ty přinutily společnost vyčkat se spuštěním jaderného reaktoru generace III+ o výkonu 1600 MW elektrických. Nyní se plánuje spuštění na rok 2020 a již bylo oznámeno zvýšení nákladů na projekt z 10,5 miliard euro (271,3 miliard Kč) na 10,9 miliard euro (281,6 miliard Kč). Původně plánované náklady byly v roce 2011 8 miliard euro (206,7 miliard Kč). Na konci ledna francouzské průmyslové orgány podepsaly zakázku s vládou a odborovými organizacemi na zaštítění elektřiny v období od roku 2019 do roku 2022. Také navrhují nový akční plán pro jaderný průmysl.

Podle zakázky bude společnost Framatome vyvíjet novou verzi reaktoru EPR a bude spolupracovat s EDF a francouzskou komisí pro alternativní energie, dozorným orgánem Atomic Energy Commission, nebo univerzitou CEA na vývoji malých modulárních reaktorů, založených na francouzské technologii.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..