Jaderná energetika hraje významnou roli ve francouzské energetické strategii. Francouzská vláda plánuje permanentně odstavit od 4 do 6 reaktorů do roku 2028. Plány přitom neznamenají, že vláda plánuje odstup od jaderné energetiky, sdělil ministr přírodního prostředí, François de Rugy.

Minulý týden francouzská vláda představila jejich energetickou strategii pro dalších 10 let. Ta zahrnuje uzavření od 4 do 6 reaktorů do roku 2028.
V listopadu prezident Emmanuel Macron sdělil, že Francie odstaví 14 komerčních reaktorů do roku 2035. Nyní je ve Francii provozováno 58 reaktorů a všechny provozuje státní společnost EDF.
„Sdělím to velmi jasně, nejedná se o strategii odstoupení od jádra, ale o přerozdělení, v němž má jaderná energetika své místo,“ sdělil de Rugy.“
„Domníváme se, že v produkci elektrické energie ve Francii a pravděpodobně i v Evropě a zbytku světa, hraje jaderná energetika významnou roli, neboť představuje zcela bez emisní zdroj energie.“
Pan de Rugy sdělil, že vláda čeká na návrhy společnosti EDF, které mají být předloženy v roce 2021, předtím, než se rozhodne o výstavbě nového reaktoru EPR ve Francii.
Dodal, že rozhodnutí může být založeno na nákladech, hodnocení financování a technické proveditelnosti. Vláda chce počkat na spuštění třetího bloku EPR jaderné elektrárny Flamanwille, jediného bloku EPR stavěného ve Francii.
V minulém měsíci byly nalezeny svary, jejichž kvalita nedosahovala požadované úrovně. Ty přinutily společnost vyčkat se spuštěním jaderného reaktoru generace III+ o výkonu 1600 MW elektrických. Nyní se plánuje spuštění na rok 2020 a již bylo oznámeno zvýšení nákladů na projekt z 10,5 miliard euro (271,3 miliard Kč) na 10,9 miliard euro (281,6 miliard Kč). Původně plánované náklady byly v roce 2011 8 miliard euro (206,7 miliard Kč). Na konci ledna francouzské průmyslové orgány podepsaly zakázku s vládou a odborovými organizacemi na zaštítění elektřiny v období od roku 2019 do roku 2022. Také navrhují nový akční plán pro jaderný průmysl.
Podle zakázky bude společnost Framatome vyvíjet novou verzi reaktoru EPR a bude spolupracovat s EDF a francouzskou komisí pro alternativní energie, dozorným orgánem Atomic Energy Commission, nebo univerzitou CEA na vývoji malých modulárních reaktorů, založených na francouzské technologii.
Zdroj: nucnet.org